'ledereen heeft belanglRiPeen mooie ^nJ¥efearé*omgevinj Hanneke Vermue-Roelofs van Camping De Wachtsluis: 'Het weidse land schap van West- Zeeuws-Vlaanderen is prachtig' Hanneke Vermue-Roelofs De kampeerders op De Wachtsluis in Retranchement zijn omringd door groen Schaapjes tegen de dijk, een ooievaarsnest, een uilenkast, een kikkerpoel, dat is ook animatie. Toerisme uit balans Akkerbouw Duurzaam Groen van Camping De Wachtsluis werken boeren, tuinders en andere bedrijven naar een productie die in evenwicht is met de draagkracht van onze planeet.) Vermue vindt hetjammer dat de ver houding tussen boer en burger in ons land op een aantal punten verstoord is. 'Zelf wonen en werken we op het platteland, op een moderne manier. Dat horen we ook van onze gasten. Als je sectoren met elkaar verbindt, liggen er kansen.' demontabel als het mettertijd aan ver nieuwing toe is. Daar worden we zelf als ondernemer blij van. Dat is ons richtsnoer. Een gezond bedrijf met aandacht voor de landschappelijke inpassing.' Willem de Weert Het kusttoerisme verandert. Campings worden opgekocht door investeringsmaat schappijen. In plaats van (sta-)caravans komen er luxe huisjes, beleggingsobjecten gestimuleerd door de lage rente. Er komt een ander soort toeristen die kort verblijven. Als inwoner én ondernemer volgt Vermue de discussie over de ontwikkeling van het toerisme, ook de negatieve geluiden. Ze is bestuurslid van RECRON Zeeuws-Vlaanderen en dit bestuur wil graag in gesprek met TUB (het burgerinitiatief 'Toerisme uit balans', zie artikel in deze Wantij). Camping De Wachtsluis ligt "op loop- en fietsafstand van Cadzand-Bad. In de verte is de skyline van de drukke badplaats zichtbaar. Hier is.de natuurvan Het Zwin de buur. Uit interesse volgde ik de cursus 'biodiver siteit op recreatieterreinen' die georgani seerd was door SLZ, ZMf en RECRON. Dat gaf inspiratie voor het ontwerp van een landschapsplan. Ons 4 hectare grote terrein is ingericht met natuurlijke landschapselementen zoals kikkerpoelen en een schapenweiland. De kampeerplek- ken zijn onverhard, geen betegeling, alles gras, van elkaar gescheiden door streekei gen beplanting. Auto's staan op een aparte parkeerplaats, kampeerauto's mogen niet heen en weer rijden. Kinderen vermaken zich met de kabelbaan, skelters en op de trampoline. We hebben geen animatiepro gramma's, het buitenleven staat centraal.' De familie Vermue is al meer dan een eeuw nauw verbonden met het Zeeuws- Vlaamse landschap. Het weidse landschap van West-Zeeuws-Vlaanderen is prachtig. Vooral tegen juni als de vlasvelden volop in bloei staan. De duizenden kleine bloeme tjes kleuren de omgeving prachtig blauw.' 'Naast de camping hebben we hier ook een akkerbouwbedrijf in Groede en daar telen we 'PlanetProof'. (Met dit keurmerk 'Wat ruikt het sanitair lekker!' roept een gast haar toe als we een rondwandeling over het terrein maken. 'Oh,' zegt Vermue leuk verrast. 'U ruikt de schoonmaakmidde len van Ecover, denk ik, en het nieuwe hout van het gebouw.' Het spiksplinternieuwe sanitaire gebouw is duurzaam, licht ze toe. 'Op de betonnen fundering na is het geheel 'We waarderen de plek waar we wonen en werken,' zegt Hanneke. 'Mijn schoonfami lie startte in dejaren '70 met een minicam- ping, nu zijn er 100 staanplaatsen. We waken ervoor dat ons terrein een natuur lijke uitstraling houdt, groen is belangrijk. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij, wantij juli 2021 wantij juli 2021

Wantij | 2021 | | pagina 5