:fWU mk feS 'r Door de ligging is het Nollebos aantrekkelijk. 'JmL voor project- ontwikkelaars' Vakantiebungalows en hotel Streefoeeld Rapport Oplossing Inspraak ZMf F étow id W;y fit, ;}f.' ff' A-.h Geschenk Actiegroepen Door de ligging is het Nollebos aan trekkelijk voor projectontwikkelaars. Maar in 2006 besliste de gemeenteraad van Vlissingen dat er in het Nollebos- Westduinpark niet gebouwd mocht worden. Er zat wel een addertje onder hetgras. Erwerd een uitzondering gemaakt voor de twee daar gevestigde ondernemers. Als zij met eigen plannen voor uitbreiding van hun bedrijf zouden komen, dan verplichtte de gemeente zich die in behandeling te nemen. Dit werd in 2011 in het bestemmingsplan West duin vastgelegd. In 2015 presenteerde projectontwikkelaar EcoParks uit Noord- welle een plan voor de bouw van 240 grote recreatiewoningen en een hotel met 120 kamers in het Nollebos. Er rees een storm van protest. Er kwam een manifestatie met circa duizend deel nemers en er werden achtduizend handtekeningen tégen deze plannen aangeboden. In maart 2017 schoot de gemeenteraad het plan voor de recreatie bungalows af. Intussen was op landelijk niveau het Kustpact afgesloten en op provinciaal niveau de Zeeuwse Kustvisie waarin afgesproken werd dat 'Belgische toestanden' met ongebreidelde bebouw ing van de kust voorkomen moest worden. Maar de rust keerde niet weer. Het Vlissingse gemeentebestuur kwam met een visie op het toerisme voor het komende decennium. Daarin werd gestreefd naar een paar duizend extra slaapplaatsen en een half miljoen toeristen per jaar extra naar de stad. Verder werden door de gemeente en landschapsbureau BoschSlabbers werk sessies belegd om te komen tot een streeftieeld voor het Nollebos/Westduin- park. Dat streeftieeld is inmiddels gereed en voorziet opnieuw in de bouw van hotels: een budget familiehotel bij of op de plaats van de huidige kanovijver en een luxe wellnesshotel op de plek van de gesloten sauna plus uitbreiding van de hoeveelheid asfalt in het natuurgebied. Bart Wassink komt vrijwel dagelijks in het Nollebos om te wandelen. Hij is een groot natuur- en vogellieftiebber en niet gerust op de ontwikkelingen. Om een overzicht van de ontwikkelingen in de periode 2015-2021 te krijgen, heeft Wassink het rapport "Nollebos van en voor de Vlissingers" geschreven. Naast veel foto's van het gebied gaat hij onder andere in op de geschiedenis en de natuurwaarde van het gebied, de beloftes van de politieke partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen in 2018, de zoekgebieden en de reacties van inwoners op het gepresenteerde streefteeld. Verder stelt hij vragen over de gang van zaken rond de besluitvorming, de financiële kant en de veranderde situatie in coronatijden, namelijk de grote behoefte aan natuur dichtbij huis. Daarnaast komt hij met een oplossing voor zowel inwoners als voor de onder nemers, die ondertussen ook al jarenlang slachtoffer van de hele situatie zijn. Dat is het uitkopen van diezelfde ondernemers en dit gebied terug geven aan de natuur. Dan kan er daarna een mooi nieuw thee huis, zonder hotel, komen op de plek van de kanovijver. Wassink wijst er ook op dat Vlissingen een grote schuld heeft ('Artikel 12'gemeente) en een financiële onderbouwing van het streeftieeld van het college ontbreekt. Volgens hem is het mede daarom het van groot belang dat de gemeenteraad niet akkoord gaat. Wat de verontruste inwoners betreft is het duidelijk. Laat het Nollebos zoals het oorspronkelijk bedoeld is: een rust en recreatiegebied voor de inwoners van Vlissingen en een mooi natuurgebied met veel bijzondere planten en dieren. Zeker géén bebouwing. Op 25 mei j.l. heeft ZMf ingesproken op het streefteeld zoals dat aan de gemeenteraad van Vlissingen is voor gelegd. Robbert Trompetter zegt daar over: 'Het Nollebos-Westduingebied is volgens de Kustvisie, die door de gemeente Vlissingen en ZMf onder tekend is, een aandachtsgebied waar de ruimtelijke kwaliteit onder druk staat. Het gebied heeft voor het overgrote deel de bestemming groen. De sauna en kanovijver hebben de bestemming cultuur en ontspanning, maar de gebouwen zijn verouderd. Ofje haalt de gebouwen weg, zodat er meer ruimte ontstaat voor schoonheid, natuur én cultuurhistorie. Ofje geeft de bestaande Bart Wassink. Foto: Eis Geiok. De omgeving van de sauna in het Noiiebos. Foto: Loes de Jong. De duinen met aangrenzend het Nollebos. Foto: Loes de Jong. 1 V/W /i m'.J vJ 1 é\r f J l**1' 1 1 i- j waardevolle functie van cultuur en ont spanning een kwaliteitsimpuls passend bij het streefteeld voor het hele park. Wat in ieder geval niet? Je voegt geen functie als verblijfsrecreatie toe die haaks staat op de beleving van alle gebruikers!' Naast het Platform Nollebos van Wassink zijn er nog twee actiegroepen die het gebied willen beschermen. Dat zijn de Stichting Behoud en Beheer Nollebos/Westduinpark en de Stichting VanWoelderenpark. Voor meer informatie: Websites van Bart Wassink http://het-nollenbos.nl en http://vlissingen.nu Stichting Behoud en Beheer Nollebos/ Westduinpark www.onsnollebos.nl StichtingVanWoelderenpark www.vanwoelderenpark.nl Het streefteeld van de gemeente is te vinden op www.vlissingen.nl/ bestuur/documenten/inspraak.html Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 336. Het Nollebos is in 1925 aangelegd op initiatief van burgemeester Van Woelderen als geschenk aan de inwoners van Vlissingen. Het was ook een werkgelegenheidsproject in de crisisjaren. Op het terrein van een oude buitenplaats werd een bos aangelegd met wandelpaden, vijvers en bruggen. In de Tweede Wereld oorlog bouwden de Duitsers in het bos bunkers en legden een tankgracht aan. Bij de inundatie van Walcheren in 1944 ontstonden in het bos unieke kreken met verschillend zoutgehalte. De natuur heeft zich hier in de loop van de tijd aan aangepast. Bij de naoorlogse ruilerkaveling werd het bos uitgebreid met in onbruikgeraakt boerenland: het Westduinpark. In de jaren '80 vestigden zich een eetcafé bij de kanovijver, een sauna en een tennisclub in het Nollebos. De sauna is inmiddels gesloten. 16l wantij juli 2021 wantij juli 2021 if 17

Wantij | 2021 | | pagina 9