DE VOETAFDRUK Niets is zo rebels als een maaltijd koken van weggegooide groenten Nika Scheepers is met haar twintig jaar het jongste ZMf-lid en heeft ook nog eens de kleinste voetafdruk die we tot nu toe in deze rubriek zijn tegengekomen. Haar record van 1 hectare ligt zelfs onder de 1,8 hectare van een gemiddelde wereld-voetafdruk. Hoe krijgt ze dat voor elkaar? Dumpster diven Meer geld Studentenhuis Gerda Spaander Een originele manier waarop Nika en haar huisgenoten hun voetafdruk laag houden is het 'dumpster diven': de afvalcontainers van supermarkten inspecteren op wat er aan goed eetbaars in ligt. En dat blijkt nog heel wat te zijn. 'We halen er vooral groente en fruit uit, en als we geluk hebben ook lekkernijen van de bakkerij.' Zoals het een goed studentenhuis betaamt komt de huisraad ook van de straat of van anderen. Nika's kleren komen óók al niet rechtstreeks uit de winkel. De energierekening is ongeveer gemiddeld, maar als je met zijn zessen in één huis woont ben je toch zuinig bezig. Rest nog wel de vraag: als je bent afgestudeerd en meer geld te besteden hebt, blijft je voetafdruk dan zo laag? 'Misschien dat later mijn voetafdruk iets groter zal worden, maar geld is niet de enige reden waarom ik een relatief lage voetafdruk heb. Ik vind de levenswijze ook leuk, spannend en uitdagend. Het is voor mij activisme in haar puurste vorm. Ik ga vaak genoeg naar demonstraties, maar niets voelt zo rebels als een maaltijd koken van weggegooide groeten. Of het repareren van een oude jas die je ook had kunnen weggooien en vervangen door een nieuwe van de Primark. Wil je ook meer weten over het jongerenlidmaatschap van ZMf? Kijk dan op www.zmf.nl/steun-zmf Gerda Spaander is medewerker van de Wantijredactie. Nika komt van origine uit Koewacht, maar ze studeert bos- en natuurbeheer in Wageningen. Omdat ze niet zo vaak meer in Zeeuws-Vlaanderen komt, zoeken we haar op in Wageningen. Het jongste ZMf-lid, hoe komt dat? Ja, je zult maar enthousiaste ouders hebben. 'Mijn vader maakte mijn broer bij zijn geboorte gelijk lid van Greenpeace en mij van de ZMf. Ik heb betrokkenheid bij het milieu met de paplepel ingegoten gekregen en dat is zo gebleven. Vandaar ook mijn studie.' Bij het doornemen van de verschillende onderdelen van Nika's voetafdruk blijkt bijna alles minimaal te zijn. Als veganist scoort ze geen punten bij de vragen over zuivel, kaas en vlees. 'Ik ben vooral tegen de manier waarop dieren worden gehouden, meer nog dan dat ze uiteindelijk gedood worden. Maar soms heb ik wel een dilemma: een vlees vervanger waar palmolie in zit, die deugt óók niet.' Nika is geen uitzondering: in haar studentenhuis is vegetarisch eten het uitgangspunt.

Wantij | 2021 | | pagina 13