Boreel te Middelburg Gemaal Boreel op de dag van de opening (15 maart 1930) Modem Het unanieme besluit resulteerde in de bouw van een elektrisch gemaal, dat een capaciteit van ongeveer 400 m3 per minuut moest heb ben. De beste plaats werd Middelburg ge acht; dat was het laagste punt van het eiland, zodat het water in vrij verval - dus zonder extra kosten - naar het gemaal stroomde. In die tijd waren stoomgemalen nog gebruike lijk; in Zeeland waren er negen, verspreid over Schouwen-Duiveland, Tholen en Zuid- Beveland. Het polderbestuur koos echter voor de toen nog zeer moderne elektrische aan drijving. In december 1929 gingen de twee pompen aan het werk. Toen het gemaal helemaal klaar was, werd het op 15 maart 1930 door de Commissaris der Koningin officieel ge opend en in bedrijf gesteld. Toen ook werd de naam bekend: gemaal Boreel, naar de door Arend van der Wel, voorlichter Het besluit werd unaniem genomen en dat mag - gezien de lange voorgeschiedenis - buitengewoon opmerkelijk genoemd worden. De verbetering van de ontwatering van Walcheren door bemaling was vanaf 1910 al vaak in de algemene vergadering besproken, maar altijd was er wel een groep boeren in het bestuur die tegen stemde. Die lange voor geschiedenis van het gemaal Boreel, compleet met een cynisch artikel in de Nieuwe Rotter- damsche Courant, verzoekschriften en de rol van de weersomstandigheden, wordt beel dend besproken door Jan Zwemer in het in april a.s. te verschijnen boek 'Duizend jaar Walcheren'. Dat het in 1928 dan toch lukte, was in hoge mate te danken aan het feit dat in de zomer van 1927 en de daaropvolgende winter abnormaal hoge waterstanden op traden, met veel oogstderving in het laag gelegen Walcherse middengebied als gevolg. waterwerker maart 1996 Het jaar 1996 is door de Rijksdienst voor Monumentenzorg in het teken van het 'industrieel erfgoed' gezet. Met die term wordt gedacht aan nuttige, maar tegelijker tijd in hun soort ook fraaie gebouwen zoals fabrieken, watertorens en natuurlijk ook gemalen. Hoewel ze zelden of nooit onder Monumentenzorg vallen, hebben deze ge bouwen in ieder geval dit jaar een streepje voor. Ook waterschap Zeeuwse Eilanden heeft historische gemalen. De Waterwerker portretteert in een serie van vier artikelen evenzovele prachtgemalen. Gemaal Boreel is de eerste. Oogstderving Op 10 maart 1928 nam de algemene vergade ring van de Polder Walcheren een belangrijk besluit: er werd twee ton uitgetrokken om een 'bemalingsinrichting' te stichten.

Scheldestromen/de Waterwerker | 1996 | | pagina 14