m éJ mm 131 maar dat is een groot gebied. Bovendien moeten de monsters elke middag in Sluiskil afgeleverd worden en dan nog naar huis in Heinkenszand'. Hoe de werkdag van een monsternemer er uitziet? Arthur: 'Die begint de middag ervoor. Aan het eind van je werk dag lever je de monsters en de bijbehorende formulieren bij het laboratorium in. Daarna draai je je werklijst voor de volgende dag uit, je veldformulieren en je flessenlijsten en de bijbehorende stickers. Dat gaat vrij eenvoudig, want alles staat in de computer. De volgende dag kun je dan meteen beginnen. Elke week krijg ik van de coördinator een weekplanning. Monsternemer Hans den Herder conserveert de monsters voor onderzoek naar zware metalen. Daar staan alle opdrachten in met een tijds planning, benodigde apparatuur en ont moetingspunten met collega's voor de dingen die je met zijn tweeën moet doen. Zo kun je heel efficiënt werken.' Dat alle tijd benut wordt merk ik ook nu weer, want aangekomen bij het.kanaal van Goes naar Goese Sas maakt Arthur de boot vaarklaar. Hans laat mij intussen zien op welke wijze de monsters gereed worden gemaakt voor het laboratorium. Op de stickers die op de monsterflessen moeten, staat een aantal gegevens: wie de opdrachtgever is, om welk type monster het gaat, waar het vandaan komt en voor welke bepaling het is. Dat kan fysisch chemisch onderzoek zijn, bepaling van zware metalen, pak's, fenol, olie/vet, om er maar een paar te noemen. Voor het uitvoeren van sommige analyses is toevoe ging van een conserveermiddel nodig. Vroeger gebeurde dit in het laboratorium, nu doen de monsternemers dit meteen. Ook hiervan is de reden: hoe eerder gecon serveerd, hoe minder achteruitgang tijdens het vervoer. 'Gemeen spul', zegt Hans, terwijl hij salpeterzuur aan een monster toevoegt. 'Vandaar dat ik handschoenen draag.' Onderhand heb ik tijd om de monsterbus te bekijken: de koelkast heeft het formaat van een flinke diepvrieskist, er staat een grote box met daarin de conserveermiddelen en verder allerlei meetapparatuur, rekken met flessen, gereedschap. Mooi beroep 'Over het algemeen wordt het water schoner', zegt Hans terwijl wij richting Goese Meer varen. Daar en verderop op het kanaal, meer richting Goese Sas, gaan we behalve de monsters voor routinecontrole een extra monster nemen om te onderzoeken of het water schoon genoeg is om in te zwemmen. Het extra monster wordt onderzocht op E. coli, de bacterie die o.a. diarree kan veroorzaken. Dit gebeurt in de periode van april t/m sep tember op alle plaatsen die zijn vastgesteld als zwemwater. Het water in het Goese Meer is glashelder, je kunt de bodem zien. Mijmerend over de bevoorrechten die zich waterwerker 6 juni 1996

Scheldestromen/de Waterwerker | 1996 | | pagina 6