Oprichting laboratorium gevolg van nieuwe taak het kunnen permitteren op deze ideale locatie te wonen, varen we naar de laatste halte van deze ochtend: het Goese Sas. Beide mannen zijn het erover eens dat zij een mooi beroep hebben. Hoewel zij gebonden zijn aan strak gereglementeerde procedures bij de uitvoering van hun werk, is de eigen ver antwoordelijkheid groot. Hans: 'Soms kom je iets bijzonders tegen, zoals de kwalletjes vorig jaar in dit gebied. Het waterschap heeft dit verschijnsel nog onderzocht. Dat soort dingen maakt het werk extra interessant'. juni 1996 watermerker Na het nemen van de monsters wordt de apparatuur opnieuw verzegeld. Vanaf 1975 kwantiteit én kwaliteit Het voeren van een optimaal waterpeil in het gebied en ervoor te zorgen dat het water in sloten, kreken en plassen van goede kwali teit is, is een van de drie hoofdtaken van het waterschap. De volledige verantwoordelijk heid voor de waterkwaliteit heeft het water- schap vanaf 1975. Vóór die tijd had het naast de zorg voor sterke waterkeringen en goed onderhouden wegen alleen de taak een goede afwatering van het gebied tot stand te brengen. Samenwerking bij specialistisch werk De waterschappen zagen zich voor een enorme taak geplaatst, die een grote specia listische kennis vereiste. Controleren of het gezuiverde afvalwater van goede kwaliteit was deden zij al, maar nu kwam daar niet alleen het exploiteren, moderniseren en uit breiden van de awzi's, maar ook de controle van het oppervlaktewater én de waterbodem bij. Ook het verlenen van lozingsvergunningen aan bedrijven en de controle daarop was een nieuwe taak. De technische afdelingen wer den uitgebreid met een afdeling water kwaliteit en specialisten kwamen in dienst. Tegelijkertijd onderzochten de Zeeuwse waterschappen of het mogelijk was sommige zaken op dit nieuwe werkterrein gezamenlijk aan te pakken. Dit resulteerde in de oprich ting van de Technologische Dienst Zeeuwse Waterschappen in het voorjaar van 1975, een samenwerkingsverband van de toen nog negen Zeeuwse waterschappen in de vorm van een 'gemeenschappelijke regeling'. Door een wetswijziging in 1991 en de fusie van vier Zeeuwse waterschappen boven de Westerschelde in 1996 is de regeling twee maal gewijzigd. Vanaf 1 januari 1996 is de 'gemeenschappelijke regeling laboratorium werkzaamheden Zeeuwse waterschappen' van kracht tussen de waterschappen Zeeuwse Eilanden, De Drie Ambachten, Het Vrije van Sluis en Hulster Ambacht. Een beheers commissie bestaande uit bestuurders van deze waterschappen ziet toe op uitvoering van de regeling. Organisatorisch is het laboratorium ondergebracht bij waterschap Zeeuwse Eilanden. Laboratorium klein begonnen In 1976 begon de Technologische Dienst met het exploiteren van een bescheiden laboratorium in de awzi Retranchement. Een jaar later kon men een compleet labora torium inrichten in een gehuurde ruimte van het kantoor van de Watermaatschappij in Terneuzen, waar de meest voorkomende analysewerkzaamheden konden plaatsvinden. Sinds 1991 heeft het laboratorium een modern gebouw met geavanceerde appara tuur in Sluiskil. Een team van negentien medewerkers neemt en analyseert elke dag monsters van oppervlaktewater, in- en effluent en andere stromen van afvalwater zuiveringsinstallaties, bedrijfsafvalwater, waterbodems en van het diepere grondwater uit de peilbuizen in heel Zeeland. Het rapporteert dagelijks aan hun opdracht gevers, nl. de waterschappen en andere overheidsinstanties in Zeeland. Wet verontreiniging oppervlaktewateren In de jaren na de Tweede Wereldoorlog zag de maatschappij zich geconfronteerd met een toenemende stroom afvalwater door de explosieve groei van de bevolking en de sterk groeiende industrie. Het besef ontstond dat de kwaliteit van het oppervlaktewater ernstig gevaar liep, wanneer er geen paal en perk aan ongezuiverde lozingen werd gesteld. Het resultaat was, dat in 1970 de Wet veront reiniging oppervlaktewateren in werking trad. De wet stelt regels om de verontreini ging van het oppervlaktewater te voorkomen en tegen te gaan en wijst de provincie besturen aan om de bepalingen uit te voeren voor al het oppervlaktewater dat niet in beheer is bij het Rijk. In 1975 besloot de Provincie Zeeland deze taak aan de Zeeuwse waterschappen te delegeren.

Scheldestromen/de Waterwerker | 1996 | | pagina 7