Omkijken met een onrustig mens m\\m De drie favoriete waterschapsplekjes van dijkgraaf Eversdijk Koffiekopjes op een rijtje Drieëneenhalf jaar geleden werd Eversdijk gepolst door Gruijters, de toenmalige dijk graaf van Noord- en Zuid-Beveland. Er was een onafhankelijke voorzitter nodig om het fusieproces te leiden. Eversdijk: 'Er waren nogal wat tegenstellingen, dus was er iemand nodig die geen belangen had, die niet betrokken was en geen bedreiging was voor iemand. Het is helemaal niet onlogisch om dat zo aan te pakken. Toen ging ik er nog vanuit dat het een betrekkelijk simpele klus was. En ik realiseerde me toen absoluut niet dat ik een paar jaar later dijkgraaf zou zijn.' De kamer van de dijkgraaf is in oude stijl ingericht, geheel naar de wens van Eversdijk. Veel oude kaarten en hier en daar een por tret van een dijkgraaf uit voorbije eeuwen, de koffiekopjes met de wapens van de oude waterschappen op een rijtje en de oude wacht dat ze gebeuren, gebeuren tot je teleurstelling niet. Want men denkt vaak: wat heeft die Eversdijk een glanzende carrière gemaakt - ja, dat is allemaal prachtig, maar ik zou ook een aantal grote teleurstellingen op tafel kunnen leggen, alleen: ik ga er niet onder gebukt, het leven is maar kort'. Werken aan de dijk We lopen met Eversdijk op de zeedijk tussen Eversdijk en Schore. Hier vulde hij als jongen van negentien graanzakken met klei om de zwakke dijk te verstevigen. De dijk hield het, maar de dag daarna ging hij met een hulp ploeg naar Kruiningen, waar de dijk het niet had gehouden en het dorp was overstroomd. Hier zag hij voor het eerst slachtoffers. 'Die gebeurtenissen hebben een onuitwisbare indruk op mij gemaakt. Het heeft een grote rol gespeeld in mijn leven, ook in de politiek. Op 18 december nam waterschap Zeeuwse Eilanden afscheid van zijn eerste dijkgraaf: drs. H. Eversdijk. De heer W.A. Gosselaar (nu nog dijkgraaf van waterschap De Drie Ambachten) wordt per 1 januari 1997 de eer ste echte dijkgraaf van Zeeuwse Eilanden en de heer Eversdijk volgt hem als dijkgraaf op in Terneuzen. De Waterwerker ging met dijkgraaf Eversdijk naar drie plaatsen die - symbolisch of letter lijk - een belangrijke rol hebben gespeeld in Eversdijks periode bij Zeeuwse Eilanden: zijn kamer in het waterschapskantoor, de dijk aan de Westerschelde en één van de zuiveringsin stallaties van het waterschap. Zo werd het terugblikken op het fusieproces, de proble men met blokken- op-klei en de relatie met Delta Nutsbedrijven heel wat makkelijker en vooral tastbaarder. Door Arend van der Wel staande klok van het waterschap Walcheren. 'Mijn opvolger zal deze kamer anders inrich ten, dat is logisch. Maar ik hou ontzettend van het verleden. Ik heb dan wel geografie gestudeerd - om rationele redenen; daar was meer brood in te verdienen - maar als bijvak koos ik sociale en economische geschiedenis, want daar ligt mijn hart. Vandaar dat ik hier alles bij elkaar gescharreld heb wat er aan waterschaps-antiek te vinden was. En boven dien: ik ben een onrustig mens en deze inrichting geeft mij rust'. Van verleden naar toekomst en weer terug: in gesprek met Eversdijk gaat dat ongemerkt. 'Ook dat ik nu dijkgraaf word in Zeeuws- Vlaanderen kwam voor mij als een volslagen verrassing. Dat heb ik vaker in mijn leven meegemaakt: dingen die je niet verwacht, gebeuren gewoon en dingen waarvan je ver- Want als het nu om de Oosterscheldekeringen ging, of om dijkversterkingen of nu de blok- ken-op-klei, voor mij stond en staat altijd voorop: safety first!' Over die blokken-op-klei: 'Wim Veldhuis (sec- torhoofd Waterkeringen, red.) kwam ruim een jaar geleden bij me langs - ja, zo lang speelt het al; iedereen doet net alsof dit soort dingen uit de hemel komt vallen - en zei: het is niet allemaal goed met de deltadijken. Toen zijn structurele onderzoeken in gang gezet. En inderdaad bleken veel dijkvakken in theorie te zwak. Ik heb er geen spijt van zoals dit - ook in de publiciteit - is gelopen. Het kwam hoog op de politieke agenda en daar blijft het ook. Als dat niet zo is, dan moeten wij als Zeeuwse dijkgraven daar weer op hameren.' Aan de andere kant heeft Eversdijk ook aan- waterwerker 12 december 1996

Scheldestromen/de Waterwerker | 1996 | | pagina 10