Voor mij stond en staat altijd voorop: safety first!' gedrongen om de rust te bewaren en geen paniek te zaaien, want 1996 is 1953 niet: 'De kennis is beter, de communicatie is beter, ons materieel is beter, de organisatie is beter, het waterschapsbestel is beter. Je kunt de historie uiteraard geen verwijten maken, maar een versnipperd waterschapsbestel kan geen vuist maken, ook niet ten aanzien van de veilig heid. We hebben veel deskundigheid in huis en een budget dat 't mogelijk maakt om direct schades te herstellen en dat gebeurt ook. Dat zijn allemaal verschillen met 1953.' Dus Eversdijk slaapt rustig als 't stormt? 'Ik woon vlak achter de dijk aan de Ooster- schelde en daar zit de stormvloedkering ook nog voor. Dus ik slaap wel rustig, maar toch tot op zekere hoogte. Ik bel wel 's extra op: houden we het, hoe gaat 't met de dijk bewaking?' Niet vechtend over straat Twee kilometer zuidwestwaarts ligt de afval waterzuiveringsinstallatie Willem Annapol- der, één van de vijftien awzi's van Zeeuwse Eilanden. Het afgelopen jaar stond door toe doen van Delta Nutsbedrijven de zuiverings- taak van het waterschap ter discussie. 'Achteraf zeg ik: door de dadendrang van Delta zijn we wakker geworden en werden we gedwongen om creatief na te denken. We hebben gelukkig ook vermeden in een cultuur terecht te komen waaruit geen weg terug was: conflict, niet meer on speaking terms zijn. De indruk werd wel 's gewekt dat de directeur van Delta en ik vechtend over straat zijn gerold. De heer Stoter (directeur van Delta Nutsbedrijven, red.) zal zelf ook december 1996 bevestigen dat dat nooit het geval is geweest. We begrepen heel goed van elkaar dat hier grote belangen op het spel stonden en dat we er in goed overleg uit moesten komen. En dat is ook gelukt.' Toen Delta onder de duiven van het water schap ging schieten, heeft Eversdijk, bijge staan door enkele ambtenaren, onderhan deld, zowel met Delta als met mosselbedrij- ven in Yerseke en - in enigszins andere zin - met zijn eigen bestuur. 'We willen de best mogelijke diensten leveren voor de laagst mogelijke prijs. Maar omdat we een gedwon gen winkelnering hebben - je kunt nergens anders terecht voor wat wij bieden - zouden we een arrogante houding kunnen hebben: dit is van ons en blijft van ons. Dat is geen goede houding vind ik. Je moet ook als monopolist optreden alsof je klanten hebt. Toen Delta kwam met plannen om afvalwater van bestaande Yersekse bedrijven te gaan zuiveren, dreigde een deel van ons net afge koppeld te worden, waardoor investeringen onrendabel worden. Als we niet hadden inge grepen, was de burger de dupe geweest: de tarieven moesten omhoog. De bedrijven moe ten echter ook niet benadeeld worden. In de onderhandelingen met de bedrijven in en rond Yerseke hebben we denk ik een goede mix gevonden. We zijn niet buiten de wet gegaan en de bedrijven waren in hun nopjes. Sterker nog: ik krijg signalen uit Den Haag dat hetgeen Zeeuwse Eilanden heeft gedaan, best 's gemeengoed zou kunnen worden. Ik verwacht op betrekkelijk korte termijn al meer mogelijkheden voor de waterschappen, denk aan gedifferentieerde tarieven. Met andere woorden: we mogen Delta dankbaar zijn dat het waterschap wakker is geworden, met de neus op de feiten is gedrukt. Dat ik dat bij Zeeuwse Eilanden heb meegemaakt, was beslist een hoogtepunt'. Eversdijk wordt per januari a.s. dijkgraaf van het waterschap De Drie Ambachten én voor zitter van het Bestuurlijk Overleg dat de fusie van de Zeeuwsvlaamse waterschappen gaat voorbereiden. Hij is nu 63 jaar. Is die klus voor z'n pensioen geklaard? 'Nou, het zal krap worden. Zeeuwse Eilanden deed er tweeën eenhalf jaar over. Aan de overkant hebben we nog twee jaar te gaan. 't Is krap, maar 't kan.' Dijkgraaf Eversdijk neemt binnenkort de pont bij Kruiningen en zwaait vanaf de railing naar de Zeeuwse eilanden. Hoe zal 't verder gaan met zijn eerste waterschap? 'De toekomst van Zeeuwse Eilanden is hartstikke verzekerd'. 'Door Delta zijn we wakker geworden.'

Scheldestromen/de Waterwerker | 1996 | | pagina 11