Na het storten van verontreinigd siib wordt de voor hij weer op de operibafe weg verschijnt. december 1996 Depots Door het hierboven beschreven beleid is de hoeveelheid specie die verwerkt en/of gestort moet worden, beperkter van omvang dan aanvankelijk werd gedacht. Desondanks moet veel specie toch worden gestort en vormt de geringe verwerkingscapaciteit voor bagger specie op korte termijn een knelpunt. Het enige baggerspeciedepot van het water schap ligt bij de awzi Willem Annapolder bij 's- Gravenpolder. Momenteel ligt dit depot dankzij de voortvarende aanpak van enkele districtsmedewerkers al aardig vol. Ontwa terde specie kan worden afgevoerd naar de stortplaats Midden-Zeeland. Maar omdat de stortprijzen steeds hoger worden, wordt de voorkeur gegeven aan opslag totdat het depot in de Koegorspolder is gerealiseerd, waar de storttarieven veel lager zullen liggen. Er is onderzocht wat de mogelijkheden voor Zeeuwse Eilanden zijn om één of meerdere Hergebruik Vooruitlopend op het Bouwstoffenbesluit is door de Provincie Zeeland het IPO- interimbe- leid voor het toepassen van secundaire grondstoffen nader uitgewerkt. De specie uit de Zeeuwse binnenwateren is overwegend kleiig van aard. Aangezien scheiden van zan dige specie in schoon zand en verontreinigd slib hier weinig soelaas biedt (in tegenstelling tot de zandrijke delen van Nederland), richt de aandacht voor hergebruik zich vooral op directe toepassing van ontwaterde, gerijpte specie. Binnen het waterschap zijn er aanwij zingen dat een wezenlijk deel (wellicht 50%) van de onderhoudsspecie die in depot wordt gebracht herbruikbaar is als categorie 1 of 2-' bouwstof. Het gaat hierbij vaak om specie met DDT of afbraakproducten hiervan. Vooral bij boom gaarden wordt deze specie aangetroffen. Categorie 1 en 2 houdt in dat er een bepaal de verontreiniging aanwezig is en dat onder bepaalde voorwaarden de specie mag wor den hergebruikt. Daarom wordt er gezocht naar mogelijkheden om de categorie 1-specie - bij voorkeur binnen het waterschap - te ver werken. Mogelijke toepassingen zijn bijvoor beeld dijkaanvullingen en geluidswallen. Suggesties en nieuwe ideeën hiervoor zijn welkom! Voor herbruikbare specie die het waterschap zelf niet kan toepassen, bestaat de gelegen heid om deze, mits voldoende ontwaterd, bij de grondbank van de stortplaats Midden- Zeeland te brengen tegen een aanmerkelijk lager bedrag dan de stortkosten. Schone spe cie (klasse 0) is zonder beperkingen toepas baar, bijvoorbeeld voor bermaanvullingen. lijke achtergrond van verontreiniging, heeft de Provincie hiervoor ongeveer een jaar gele den beleid ontwikkeld. Dit houdt in dat voor klasse 4-specie met arseen verspreiding op aangrenzende percelen is toegestaan, zowel binnen als buiten de zone van twintig meter. Dit mag echter uitsluitend als het arseen van natuurlijke oorsprong is, de streefwaarde (grens klasse 0 en 1) in de bodem niet wordt overschreden en de specie wordt verspreid over grond van hetzelfde (geo-)hydrologische systeem. Frusterend Een tweede probleem in Zeeland komt voort uit de aanwezigheid van diverse kreekrestan ten, die in de loop der eeuwen zijn dichtge slibd en dringend gerestaureerd moeten wor den. Aangezien in deze wateren klasse 2-spe- cie eerder regel dan uitzondering is, zou het verspreidingsbeleid hier frustrerend werken. Ook hiervoor is provinciaal beleid ontwikkeld. Het verspreiden van met PAK verontreinigde klasse 2-specie uit kreken en andere wateren is toegestaan met ontheffing, want PAK's breken af op de kant. Hierbij worden wel beperkingen gesteld aan de totale vracht PAK's die mag worden opgebracht. Dit moet dus per geval worden beoordeeld. Voor de overige verontreinigingen (bijvoorbeeld door metalen) geldt het gangbare verspreidingsbe leid. De mate van versoepeling zal in de prak tijk nog moeten blijken. De aanwezigheid van metalen speelt hierbij doorgaans een bepalende rol. waterwerker Het enige slibdepot van Zeeuwse Eiianden ligt op het terrein van de awzi Willem Annapolder en is al aardig vol.

Scheldestromen/de Waterwerker | 1996 | | pagina 6