m mWêêM Wegenbeleidsplan op komst 'Duizend jaar Walcheren' Onderwateronderzoek 'Van Rumoirt tot Razernij De sector Wegen is momenteel bezig het te voeren beleid voor de diverse taakonderde len in een reeks beleidsnotities te omschrij ven. Verschenen zijn inmiddels de notities Ontheffingenbeleid wegen, Beleid gladheid bestrijding met het bijbehorende uitvoerings plan, Winterschade aan wegen, Wegen- schouw en het verkeersveiligheidsbeleidsplan (getiteld 'Veiligheid is prioriteit'). Voor 1997 is nog een groot aantal notities gepland. Een greep uit de onderwerpen: beheer van plat telandswegen, beplantingen, bermbeheer, bestrijdingsmiddelen, ruimtelijke ordening en mobiliteitsbeleid, handhaving, wegmarkering en -verlichting, grindwegen, parkeerterreinen en recreatieve voorzieningen. De afzonderlij ke notities zijn onderdeel van een groter geheel: zij vormen de hoofdstukken van het toekomstige Wegenbeleidsplan. Wegenzorg door het waterschap heeft 's winters vanwege gladheidbestrijding en winterschade een apart tintje. In opdracht van het voormalige waterschap Walcheren heeft het Zeeuws Genootschap een fraai boek uitgegeven over de water staatkundige geschiedenis van 'het eiland met de gouden rand': 'Duizend jaar Walcheren - over gelanden, heren en geschot, over bin nen- en buitenbeheer'. De auteurs zijn ondermeer A. Beenhakker, P.A. Henderikx, L.R. Priester, A.P. de Klerk en J. Zwemer. In ons beheersgebied komen grotere opper vlaktewateren voor zoals kreekrestanten en overblijfselen van dijkdoorbraken. Vanwege de afmeting en diepte is het moeilijk om met de gebruikelijke onderzoeksmethoden een volledig beeld van de daar aanwezige levens gemeenschappen te vormen. Sinds 1992 wordt daarom in samenwerking met duikers van de Biologische Werkgroep van de Nederlandse Onderwatersportbond onder zoek verricht. Het onderzoek vindt plaats aan het begin van de winter; dan is het zicht onder water het beste. De duikers gaan altijd twee aan twee te water en volgen een voor af besproken route. Hierbij verzamelen zij niet alleen zoveel mogelijk informatie over de aanwezige planten- en dierenwereld, maar bekijken ze ook de bodem (zand/slib) nader en nemen ze water- en bodemmon sters op verschillende diepten. De omstandigheden verschillen per locatie. Zo is het Dijkwater (noord) op Schouwen een parel wat betreft helderheid en planten groei. Het Diepe Gat (ook op Schouwen) bleek daarentegen niet alleen ondiep, maar het zicht was er zo slecht dat visueel onder zoek onmogelijk was. Over het algemeen zijn alle wateren van Zeeuwse Eilanden brak tot zeer brak en is het zicht als gevolg van algen- bloei beperkt: ongeveer vijf tot twintig centi meter. De brakwatergrondel (max. 8 cm) blijkt de meest voorkomende vissoort. Verder komt het kolonievormende diertje Electra crustulenta (ook wel zouterik of palingbrood genoemd) algemeen voor. Onderwateronderzoek is arbeidsintensief, maar heeft een schat aan gegevens opgele verd, die in een aantal gevallen direct bruik baar waren bij het beheer en onderhoud van het oppervlaktewater. Zij behandelen alle facetten van het water schapswet in historisch perspectief: afwate ring en gemaal Boreel, dijkzorg en paalhoof den, 'de bodem van de polderkas' en huisves ting, enzovoort. Het rijk geïllustreerde boek (groot formaat, gebonden met stofomslag, 227 pag.) kost 65,— en is verkrijgbaar bij de boekhandel of bij het Zeeuws Genootschap te Middelburg (tel. 0118-654347). Begin november verscheen het gedenkboek 'Van Rumoirt tot Razernij - waterschap Tholen 1959-1995'. De schrijfster, J.L. Kool- Blokland, heeft dit boek in opdracht van de algemene vergadering van het waterschap Tholen geschreven. Het beschrijft het water schap Tholen vanaf het ontstaan ervan in 1959 toen twintig waterschappen en drie calamiteuze polders samengingen. De uitvoe ring van alle waterschapstaken op Tholen wordt meeslepend beschreven, met speciale aandacht voor de dijkverzwaringen in het kader van de Deltawerken en voor het 'zoet waterplan'. Het rijk geïllustreerde, gebonden boek (160 pag.) kost 37,50 en kan besteld worden bij de boekhandel of bij het water schap Zeeuwse Eilanden in Goes. waterwerker 10 Een dijkval bij de Oud-kempenshofstede- polder in 1968. I

Scheldestromen/de Waterwerker | 1996 | | pagina 8