Reeks nieuwe peilbesluiten Nieuw type betonzuil als dijkbekleding Bij het peilbeheer en daarmee bij het vaststel len van een peilbesluit moet het waterschap rekening houden met het feit, dat er in een bepaald gebied dikwijls meerdere en soms tegenstrijdige belangen spelen. Gebieden met bebouwing (woongebieden en bedrijven terreinen) kunnen belang hebben bij een ander waterpeil dan gebieden met hoofdza kelijk agrarisch grondgebruik. Recreatie en natuur stellen weer specifieke eisen aan het waterbeheer. Kortom, de één wil het peil soms iets hoger, de ander juist wat lager. In feite heeft iedereen belang bij een goed water- en peilbeheer. Daarom betaalt iedere burger er aan mee via de ingezetenenomslag. Om die reden is ervoor gekozen een peilbe sluit vast te stellen volgens een democratische procedure, dat wil zeggen: met de mogelijk heid van inspraak voor alle belanghebben den. Twee nieuwe peilbesluiten liggen momenteel ter inzage bij de betreffende gemeenten en het waterschap: het ontwerp- peilbesluit Inkel (gemeente Reimerswaal) en het ontwerp-peilbesluit Kadijk (gemeente Tholen). Het waterschap is verplicht elk peilbesluit om de tien jaar opnieuw vast te stellen. Zo'n peil besluit bestaat uit een kaart met toelichting van een bepaald gebied, waarop nauwkeurig staat aangegeven wat de streefpeilen in de hoofdwaterlopen zullen zijn. Het beschreven gebied is in meerdere peilgebieden verdeeld. In verband met de wisselende waterbehoefte is er in de winter meestal sprake van een lager peil dan in de zomer. In het peilbesluit worden daarom dikwijls zomer- en winter- streefpeilen genoemd. De waterstanden worden vermeld ten opzichte van NAP: het Normaal Amsterdams Peil. Binnen nu en twee jaar komen er nog on geveer vijfentwintig herziene peilbesluiten, verdeeld over het hele beheersgebied. Uitzondering vormt het grootste deel van Walcheren. Daar is het peilbesluit in het kader van de ruilverkaveling in 1994 al opnieuw vastgesteld. Al vele jaren is de vanouds gebruikte basalt als dijkbekleding schaars nu de meeste basaltgroeven gesloten zijn. Bovendien is basalt - als er al aan te komen is - erg kost baar. Daarom wordt al geruime tijd gewerkt met basalton, een gepatenteerd systeem van betonzuilen in verschillende vormen en afme tingen, dat zijn deugdelijkheid inmiddels bewezen heeft en als voordeel heeft dat het zetwerk machinaal kan gebeuren. Sinds kort is er nu ook een Pit- polygoonzuil op de markt van de betonfabriek Haringman. Dit is een veelhoekige betonzuil die in ver schillende dikten te leveren is. Voor het mechanisch zetten van de steen is speciaal een hydraulisch bedienbare tang ontwikkeld. Aan de Oud-Noord-Bevelandpolder is dit jaar de steenglooiing aan de onderzijde uitge breid. Dit was noodzakelijk omdat het voor land (slik en schor) in hoogte afneemt. Hiervoor zijn bij wijze van proef Pit-poly- goonzuilen gebruikt. Afgezien wat aanloop moeilijkheden bij het zetten met de nieuw ontwikkelde tang zijn de eerste indrukken positief. Of dit type zuilen een bruikbaar alternatief is, zal pas op langere termijn blij ken. december 1996 Teveel bagger op de bodem en te weinig doorstroming: dat zijn de voornaamste oorza ken van een niet goed functionerend water systeem zoals de Rammekenskreek bij Ritthem op Walcheren. Gevolgen daarvan zijn algenbloei, weinig doorzicht, vissterfte, het ontbreken van waterplanten, een oneven wichtige voedselketen (te veel aasgarnalen, te weinig grote vissen), het wegblijven van watervogels en op den duur stank. Reden genoeg voor het waterschap deze kwalijke ontwikkeling een halt toe te roepen. Van medio december tot eind februari wordt de Rammekenskreek gebaggerd. Ongeveer vijftienduizend kubieke meter voedselrijk slib wordt van de waterbodem verwijderd en te drogen gelegd in een buitendijks slibdepot. In dezelfde periode wordt een dam aange legd, waarover een door Staatsbosbeheer aangegeven wandelroute door het natuurge bied gevolgd kan worden. In die dam wordt een doorlaatconstructie aangebracht waar door de afwatering en daarmee de doorstro ming van de kreek verbeterd wordt. Met dat zelfde doel worden ook gedeelten van de enorme palingbroodriffen onder water ver wijderd. In het voorjaar, als de rust na het baggerwerk is weergekeerd, zullen regen boogforellen worden uitgezet. Deze vissen hebben de taak er voor te zorgen dat het biologisch evenwicht in de kreek wordt her steld, waardoor ingrijpen van de mens, zoals nu gaat gebeuren, in de toekomst niet meer nodig is. Meer informatie over de noodzaak en de aard van de maatregelen is te vinden in de onlangs verschenen Nieuwsbrief Rammekenskreek 3, die u kunt aanvragen bij het bureau Voorlichting van het waterschap: tel. (0113)241209.

Scheldestromen/de Waterwerker | 1996 | | pagina 9