Om te beginnen: communicatie Van de dijkgraaf 'w-- ji Wèêm Kortgeleden mocht ik prijzen uitreiken aan leerlingen van het Buys Ballot College te Goes. Ze hadden zich verdiept in de taken van het waterschap; er was materiaal aange reikt door de school en door het waterschap. Uit de werkstukken die ze gemaakt hadden, bleek een groot begrip voor het werk van het waterschap en het belang van water. Niet alleen: 'Geen chloor meer in de wc en de kraan niet laten lopen', maar ook het belang van de dijken werd uitgedrukt in werkstuk ken over de watersnoodramp. Naar mijn idee een voorbeeld van een doelgroep, die we goed bereikt hebben. Het geeft ook aan hoe belangrijk communicatie is voor een organisa tie als Zeeuwse Eilanden. We moeten aan onze inwoners blijven uitleggen waarom ze zal ik de 'traditie' met plezier voortzetten. Ik maak dan ook graag van de gelegenheid gebruik mijn eerste indrukken van Zeeuwse Eilanden te geven. In het verleden was ik nooit zo gecharmeerd van fusies en grootschaligheid, onder andere omdat De Drie Ambachten, mijn vorige waterschap, de laagste tarieven van Zeeuws- Vlaanderen had, maar ook om de afstand burger-bestuur niet te groot te laten worden. De oplossingen die Zeeuwse Eilanden geko zen heeft om dit laatste probleem te onder vangen, komen op mij positief over. Ik bedoel dan met name de indeling in districten. De gebiedsgezworenen hebben mij met groot enthousiasme door de districten rondgeleid en bewezen dat op deze manier de gebieds- steeds meer bevoegdheden gekregen. Was het vroeger alleen inpolderen, water weg pompen en wegen aanleggen, de functie-uit oefening van de laatste tientallen jaren doet andere overheden wel eens de wenkbrauwen fronsen. Immers, de taken in het kader van de Wvo, de verankering van het waterschap in de Grondwet en de invoering van de Waterschapswet hebben het waterschap tot een meer dan volwaardige overheid gemaakt. Dat is voor sommigen wennen. En dan ook nog eens het vierde waterschap van Nederland in je midden hebben, dat is nèg eens wennen. Het bestuurlijk overleg dat met de gemeenten plaatsvindt en het overleg tus sen het managementteam van Zeeuwse Eilanden en de managers van de gemeenten door W.A. Gosselaar betalen, wat we voor hun geld doen en hoe we dat doen. Maar er is meer communicatie nodig: met de algemene vergadering, het dagelijks bestuur en het gehele personeel. De communicatie met het personeel is zelfs onderwerp geweest van een intern onderzoek, waaruit naar voren kwam dat het personeel sterk hecht aan betrokkenheid bij de gehele organisatie, aan de Waterwerker en ja, aan de column van de dijkgraaf. Met mijn opvattingen over communicatie moest ik op de vraag van de eindredacteur van de Waterwerker of ik deze column in stand wilde houden natuurlijk positief ant woorden. Hoewel ik liever praat dan schrijf, kennis bij het bestuur niet verloren hoeft te gaan. Ook bij mijn bezoeken aan de districts kantoren is gebleken dat de deskundigheid van het personeel in het gebied van grote waarde is. Ook de districtsbijeenkomsten (die ik bij De Drie Ambachten afgeschaft heb in verband met gebrek aan belangstelling) blij ken hier bij te dragen aan een goede commu nicatie tussen bestuur en burger. De opkomst was uitstekend en de vragen gericht. Daarbij was de sfeer overal goed. Kortom, wat ik zojuist aangaf als een nadeel van grootscha ligheid is hier prima opgevangen. Een ander voorbeeld van noodzakelijke com- municatie is die tussen overheden onderling. Waterschappen hebben de laatste jaren leidt echter tot veel begrip voor eikaars standpunten en is dus ook een goed voor beeld van noodzakelijke communicatie. Om een start te maken met deze column heb ik gespiekt in de vorige Waterwerker. Ik meen daarin een traan te bespeuren in het oog van de heer Eversdijk. Waarschijnlijk omdat hij afscheid nam van zo'n mooi waterschap. Ik had dan ook willen schrijven dat ik de afgelopen twee maanden ervaren heb dat Zeeuwse Eilanden inderdaad een mooi waterschap is, maar ik ben afge dwaald naar communicatie. Of is de bood schap toch overgekomen? maart 1997 3 materwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 3