Herstel watersysteem Katse Gat Waterschap Zeeuwse Eilanden is begonnen met de herstelwerkzaamheden aan het Katse Gat. Het Katse Gat is een natuurgebied op Noord-Beveland. Deze kreekrestant ligt aan de Oosterschelde nabij Kats en is in particu lier eigendom. Als gevolg van de waters noodramp in 1953 is het grotendeels dichtge slibd, waardoor zich nu waterkwaliteitspro blemen voordoen. Daarnaast is er sprake van verdroging. Het gebied is zout. Als er niets gebeurt, zal het verder verlanden en de ver droging zal toenemen. Het waterschap wil deze negatieve ontwikkeling stopzetten en omdraaien in positieve zin. Binnendijks brengt Zeeuwse Eilanden een stuw aan waar door het peil kan worden verhoogd. Baggerspecie (3000 m3) wordt verwijderd, waardoor er een waterdiepte van circa een meter terugkomt. De specie is niet vervuild en storten langs de rand van nabijgelegen bos (eigendom van Staatsbosbeheer) en op een lager gelegen gedeelte van het land van de eigenaar stuit niet op bezwaren. Het wei nige water dat nog in de kreek staat, maakt plaats voor vers zeewater; hiermee wil het waterschap het watersysteem van het Katse Gat een nieuwe start geven. In wezen wordt een dijkdoorbraak gesimuleerd: opnieuw zal het water zout zijn en in de loop van vele jaren weer iets zoeter kunnen worden onder invloed van neerslag. Door het verhogen van het waterpeil komt een deel van de oever onder water te staan. Dit wordt gecompen seerd door een hoger gelegen oever te ver flauwen. Broedende watervogels zullen het naar hun zin hebben in het Katse Gat. Scha pen houden de vegetatie rondom in toom. De geraamde kosten van de herstelwerk zaamheden bedragen ongeveer 57.000,-. Het project komt in aanmerking voor subsidie in het kader van de Regeling Gebiedsgerichte Bestrijding Verdroging (50%), aangezien het gebied is opgenomen in de provinciale ver- drogingskaart. Naar verwachting is het werk voor de zomervakanties afgerond. waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 12