Helofytenf i Iter zuivert als de beste door Karen Kroese Als gevolg van nieuw, strenger beleid zal de 'individuele behandeling van afvalwater' (iba) de komende jaren een grote rol gaan spelen in het buiten gebied. Als aansluiting op de riolering te duur blijkt, is een iba een goed alternatief, dat een hoger milieurendement biedt dan de septic tank. Een vorm van iba die de laatste tijd volop in de belangstelling staat, is het helo fytenfilter. Op de hoogte van de steeds strengere bepalingen op het gebied van het lozen van huishoudelijk afvalwater is het voormalige waterschap Walcheren in 1995 een proef begonnen met een helofytenfilter bij de familie Blankers in Grijpskerke. B. Blankers heeft een melkveehouderij. Zijn bedrijf en woning liggen te afgelegen om een aansluiting op de gemeentelijke rio lering rendabel te maken. Het afvalwater loosde hij via een septic tank op de sloot. Toen hij hoorde van plannen met een proef opstelling van een helofytenfilter heeft hij zichzelf aangemeld met het oog op het milieu dat zo'n filter spaart en het geld dat hij er zelf mee bespaart. De afspraak was dat het waterschap de kosten zou betalen en het systeem zou beheren en onderhouden in ruil voor watermonsters en bezoekjes met geïnte resseerden. Eind 1995 werd het helofytenfil ter aangelegd. Drinkwater Nu, ruim anderhalfjaar later, wuift het riet in de lentewind. Blankers heeft er zelf nog wat lisdodde tussen gezet. Het riet is nog niet zo hoog, maar het doet zijn werk heel aardig. Zelfs zo goed dat de Gezondheidsdienst voor Dieren het water, dat gezuiverd is door het filter, heeft goedgekeurd als drinkwater voor het vee van Blankers. Hij zou er ook zijn melkinstallatie mee mogen reinigen, maar het hoge kalkgehalte in het water vormt een risico voor de mechanische delen van de machine, dus laat Blankers dat achterwege. Bovendien: de hoeveelheid water, die na zui vering terecht komt in de put, is al te weinig voor alle toepassingen. Behalve als drinkwa ter voor het vee, gebruikt hij het water uit de put om de stallen mee schoon te spoelen. Wanneer de put leeg is, schakelt het systeem automatisch over op het drinkwaterleiding net. Al met al bespaart Blankers zo heel wat. waterwerker 7 juli 1997

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 7