Want, behalve de besparing op drinkwater- kosten, hoeft hij nu geen verontreinigings heffing meer te betalen: een besparing van bijna duizend gulden op jaarbasis. Natuur De werking van een helofytenfilter is - net als de grote afvalwaterzuiveringsinstallaties - afgekeken van de natuur. In wezen is het een zandfilter beplant met helofyten. Helofyten zijn planten die in ondiep water groeien, waarbij ze in de bodem wortelen en met stengel en bloeiwijze boven water uitsteken. Behalve riet behoren bijvoorbeeld ook lisdod de, biesen en zegge tot de helofyten. Riet is het best bestand tegen zware of wisselende (chemische) vervuiling. Bovendien reiken de wortels van rietplanten heel diep, wat gun stig is voor de zuurstofvoorziening van de bacteriën die het zuiverende werk doen in de bodem. Aanleg Bij de aanleg wordt de benodigde oppervlak te uitgegraven tot een meter diep. Het ruim tebeslag hangt af van de aard en de hoeveel heid van het te zuiveren afvalwater. Voor de veehouderij en het huishouden van Blankers meet het filter, inclusief rand, bijna veertien bij achtenhalve meter. Wanneer alleen huis houdelijk afvalwater gezuiverd moet worden, gaat het gemiddeld om drie tot vijf vierkante meter per persoon. Het uitgegraven gedeelte wordt van onderen en zijdelings afgedekt met een speciale, ster ke folie. Onderin komt een drainagebuis in grind te liggen voor het gezuiverde water. Bovenop de grindlaag van dertig tot veertig centimeter komt een zorgvuldig samenge- waterwerker 8 juli 1997

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 8