Het waterschap in 2007 Recreatieterrein wordt vroonland Het bacterievuur heeft deze zomer veel erger dan voorgaande jaren toegeslagen. Geschat is dat zeventig tot tachtig pro cent van de meidoorns in Zuid-Beveland en Tholen door de besmettelijke ziekte zijn aangetast. Nog nauwelijks bekomen van de nachtvorstschade in april, was dit voor fruittelers een afschuwelijke situatie. Ook op Walcheren, West-Zeeuws- Vlaanderen en Schouwen-Duiveland was de schade enorm. Om de problematiek goed aan te pakken hebben Provincie Zeeland, gemeenten, waterschappen, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en Het Zeeuwse Landschap samengewerkt. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft in zijn beheersgebied deze zomer meer dan duizend meidoornstruiken afgezaagd en Natuurmonumenten zo'n vijfduizend. Deze aantallen zijn aanzienlijk hoger dan in de voorgaande drie jaren. Vrijwel elk jaar grijpt het bacterievuur, ook wel perenvuur genoemd, om zich heen. De explosieve besmetting van dit zomersei zoen is te wijten aan een combinatie van factoren. Bij de storm in juni zijn veel tak ken gebroken. Op die beschadigde plek ken heeft de meidoorn geen weerstand tegen bacteriën. En harde wind kan de In deze en in de vorige Waterwerker refereerde de dijkgraaf op pagina 3 aan het masterplan 'Waterschap waarheen?'. Dit masterplan is door de algemene ver gadering in juni vastgesteld en vervol gens gedrukt. Het is toegestuurd aan betrokken overheden en aan andere rela ties van het waterschap. Heeft u het niet ontvangen en heeft u belangstelling, vraag dan een exem plaar aan bij het waterschap, afdeling Communicatie, tel. (0113)241000. oktober 1997 bacterie gemakkelijk verspreiden. Ook het broeierige weer stimuleert de ziekte. Het bacterievuur, Erwinia amylovora bac teria, wordt gekenmerkt door snelle ver welking en verdroging van jonge scheu ten en bloesems en afsterven van takken. Bij warm en vochtig weer hecht de bacte rie zich aan de rand van kankerplekken op de stam van bomen. De bacterie kan worden overgebracht door insecten, vogels, wind en regen. Maar behalve door natuurlijke verspreiding, is besmetting vaak te wijten aan nalatigheid van de mens door het transporteren van besmet snoeimateriaal en het dragen van kleding waar bacteriën zich op bevinden. De meeste kans op infectie bestaat tijdens de bloei en tijdens de vorming van jonge scheuten. In het verleden heeft het bacterievuur complete boomgaarden verwoest. Tijdig snoeien en rooien van aangetaste mei doorns en perenbomen blijkt de enige remedie. Maar dat betekent in veel geval len een financiële strop voor de fruitte lers. Het bacterievuur zal ook de komende jaren haar sporen nalaten in het land schap. Provincie Zeeland en waterschap Zeeuwse Eilanden zijn in oktober begon nen aan de herinrichting van het voor malige recreatiecomplex aan de Hogeweg te Westkapelle. Dit gebied grenst aan de door de provincie aange wezen natuurontwikkelingszone tussen Westkapelle en Domburg. Het gebied was ooit een recreatieterrein met kar- tingbaan en waterfietsvijver, maar ligt er al weer enige tijd vervallen bij. Met de herinrichting wordt gestreefd naar een reliëfrijk vroongrasland met overgangs vegetaties van droge naar zoete, vochti ge en zilte grasland- en moerasgebieden 13 met kenmerkende flora en fauna. De werkzaamheden bestaan vooral uit het verwijderen van de beschoeiing rond de oevers van de vijver, het afgraven van de voedselrijke toplaag en het aanleg gen van flauwe taluds om de waterpartij te vergroten. Het peilbeheer zal zich richten op een zoveel mogelijk natuurlijk verloop met de mogelijkheid van water afvoer in extreem natte periodes. De kosten van het project bedragen ongeveer f40.000,- en worden gelijk verdeeld onder het waterschap en Provincie Zeeland. waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 13