peilingen gaan doen komt te voorschijn. Hydrograaf Aren van Wezel: 'leder jaar peilen we over ruim drieduizend meetlijnen de voor oevers van de Zeeuwse wateren. Op de kaart zie je langs de kust de hoofdraai (raai meet lijn) liggen met de vastgestelde raaien. De nul punten van de hoofdraai zijn op het land terug te vinden, dat zijn die genummerde palen met de rode top. Haaks op de hoofdraai zijn de raaien getekend. Die varen we met ingeschakelde peilapparatuur stuk voor stuk af. De meetgegevens worden op kantoor uit gewerkt en gaan daarna naar Zeekoe (Zeeuwse kust en oevers), een computerbe stand dat Rijkswaterstaat beheert en waaruit alle Zeeuwse waterkeringbeheerders hun informatie halen. Van een aantal raaien aan de Noordzeekust is afgesproken dat we de gegevens ook leveren ten behoeve van het Jarkusbestand van Rijkswaterstaat (Jaarlijkse kustmetingen).1 Satellieten Terwijl we in de verte Cadzand zien liggen, meldt de schipper bij de kustwacht dat we de vaarroute verlaten om peilingen te doen in het kustgedeelte bij het Zwin. Hydrograaf Van Wezel: 'Om veranderingen in de zeebodem te kunnen constateren, moet je je peilingen elk jaar op precies dezelfde plaats doen. Sinds we gebruik maken van DGPS (Differential Global Positioning System), kunnen we die plaats nauwkeurig bepalen. Het systeem is een verfij ning van het wereldwijd bekende Global Positional System, waarbij plaatsbepaling mogelijk wordt met behulp van satellietsigna len. Nauwkeurigheid tot op enkele centime ters krijg je door nog een referentiestation op een vast ingemeten plek aan de wal neer te zetten voor de correctieberekening. Met het waterschap in wiens gebied we bezig zijn maken we de afspraak dat een van hun mede werkers dat neerzet. Kijk, je kunt hem al zien staan.' Terwijl maar liefst zeven satellieten aangeven dat zij binnen ons bereik zijn, ont vangen we met behulp van een snelpeilkast gegevens van de meetpaal die laat zien wat de waterstand is, de temperatuur van het zee waterwerker 6 oktober 1997

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 6