Hoe zoet is zoet water? Basisplan watervoorziening Tholen/Sint Philipsland door Karen Kroese Dankzij het dit voorjaar gerealiseerde basisplan watervoorziening Tholen/ Sint Philipsland kon in dit gebied tijdens de droge periode dit voorjaar toch een waterpeil gerealiseerd worden op juiste hoogte. Dat waterschap Zeeuwse Eilanden niet in gejuich uitbarst, heeft te maken met de tumul tueuze totstandkoming van het basisplan en het uitblijven van een verdich tingenplan - een echte zoetwatervoorziening. Een gemiste kans, voorname lijk voor de Zeeuwse landbouw. Voor wat betreft de landbouwwatervoorzie- ning neemt Zeeland ten opzichte van de rest van Nederland een bijzondere positie in. Het beheersgebied van waterschap Zeeuwse Eilanden wordt ingesloten door de zee. Rivieren die zoet oppervlaktewater aanvoe ren, kennen de Zeeuwen niet. Door de invloed van de zee is het grondwater veelal brak of zout. In de laaggelegen polders kwelt dit water op, waardoor ook de sloten brak water bevatten. Kortom: zoet water voor de landbouw is slechts zeer beperkt voorhanden. En dat heeft nadelige gevolgen. Bijvoorbeeld: de fruitteelt in Zeeland is het zwaarst getrof fen door de extreme nachtvorst in de laatste weken van april dit voorjaar. De Zeeuwse telers konden hun bloesem niet beregenen, omdat het water er te zout is. Andere telers voorzien hun bloesem van een laagje ijs, waardoor de vorst niet echt vat krijgt op de bloem zelf. Daardoor viel bij hen de schade tot nu toe mee. De Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) sluit een landelijke oogstre- ductie van 40 procent niet uit. In Zeeland zal dit percentage veel hoger liggen: 65 tot 90 procent verwachte oogstreductie is geen uit zondering. De oogst is in volle gang op het moment dat dit artikel wordt geschreven. Naar het zich laat aanzien komt de verwach- waterwerker 8 oktober 1997

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 8