Woensdag 4 maart 1998 staat bij alle waterschapsmedewerkers met rood in hun agenda aangekruist. Die dag zullen de verkiezingen voor de nieuwe algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden plaatsvinden. Het zijn de eerste verkiezingen die door het nieuwe waterschap worden ge organiseerd. Al meer dan een jaar is een aparte werkgroep bezig met de voorbereidingen. U krijgt in deze bijdrage een kijkje achter de schermen. Het waterschap is in vier kiesdistricten inge deeld: Tholen en Sint Philipsland, Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland en tenslotte Walcheren met Noord-Beveland. De aspirant bestuursleden stellen zich kandidaat voor een bepaald district. Daardoor krijg je dat ze een band hebben met dat gebied; ze kennen de dijken, bermen, sloten en wegen en bovenal, ze kennen de mensen. Bovendien kunnen de bewoners het bestuurslid dan gemakkelijk benaderen met hun vragen. In ieder district kiest men vertegenwoordigers voor de cate gorieën ingezetenen, gebouwd en onge bouwd. Voor de vierde categorie, bedrijfsge- bouwd, zullen de bestuurders op 4 maart door de Kamer van Koophandel gekozen worden. Dit keer zijn de pachters er niet meer bij. Provinciale Staten hebben besloten dat de pachters geen aparte categorie meer zullen vormen. Provinciale Staten stellen verder ook de verdeling van de aantallen bestuursleden per categorie en per district vast. Hierdoor wordt gegarandeerd dat ieder district zijn eigen vertegenwoordigers krijgt. In totaal zullen er 35 bestuursleden voor Zeeuwse Eilanden komen. Onder, boven, links, rechts Al maanden is de werkgroep verkiezingen bezig alles in nette banen te leiden. Een grote moeilijkheid bij waterschapverkiezin gen is dat ze zo anders zijn dan gemeente raadsverkiezingen. Mensen raken in de war en snappen het verschil niet. Daardoor heb ben we het berucht geworden 'nummer-één- effect' gekregen. Bij waterschapsverkiezingen is de volgorde van de kandidaten op het stembiljet volstrekt willekeurig. Maar de mensen zijn zo gewend aan het partijenstel sel, dat ze automatisch toch veel op nummer één van een bepaalde categorie stemmen. Om dit op 4 maart te voorkomen, gaat waterschap Zeeuwse Eilanden een 'rond' stembiljet gebruiken. Het briefje is weliswaar vierkant, maar de namen staan in alfabeti- december 1997 sche volgorde in een grote cirkel en niemand staat meer boven- of onderaan. Het water schap verwacht dat nu de mensen veel bewuster op een bepaalde kandidaat gaan stemmen. Druk, druk, druk Diverse disciplines zijn in de werkgroep ver kiezingen vertegenwoordigd: iemand voor juridische zaken, voor automatisering, iemand voor het overleg met de gemeenten, voor communicatie met de burgers, voor de catering en de inrichting van de stemloka len. De oproepen dienen op tijd de deur uit te gaan, de stembiljetten moeten gedrukt, de stembureaus moeten bemand worden, ieder een moet weten wat hij daar te doen heeft, de stemmen zullen geteld moeten worden en nog veel meer. Aan alles wordt gedacht. Het is een heidens karwei en het kost een lieve cent, ruim 7 ton. Maar dat is de prijs van de democratie, want het waterschap hoopt uiteraard dat zoveel mogelijk mensen hun stem komen uitbrengen. Gerrit Vos kijkt naar de juridische aspecten: termijnen, procedures en uitleg van regelin gen vallen onder zijn verantwoordelijkheid. Op zich is de regelgeving glashelder, zegt hij. Tot in detail is in het kiesreglement alles beschreven: advertenties, termijnen, enzo voorts., tot op de punten en komma's. Dat moet ook wel, want het luistert heel nauw. Het gevaar dat de verkiezingen anders ongel dig zijn, is veel te groot. Dat zou een grote ramp zijn, niet alleen financieel, maar ook gezien al het werk dat eraan vast zit. Alle mogelijke en onmogelijke problemen worden door de commissie uitgedacht, om ze zover het kan te ondervangen. Stel je voor dat we 's morgens niet in een van de stembu reau 's kunnen omdat de sleutel weg is, of de beheerder komt niet opdagen. De bureaus móeten van 8.00 uur tot 20.00 uur open zijn (een uur langer dan vorige keren), dus we móeten er op tijd in. Gerrit zegt gekscherend: 'dan slaan we maar een ruitje in'. Op de dag zelf zal een crisisteam stand-by staan en alle onverwachte probleempjes oplossen, leder stembureau heeft dan ook telefonische ver binding met Goes via het gewone net of via GSM-toestellen. Oproep Alleen al het maken van de oproepkaarten is een forse kluif. Voor de oproep voor de inge zetenen heeft het waterschap zijn gegevens van het GBA, de gemeentelijke basisadminis tratie, in eigen beheer. Dat is een geautoma tiseerd bestand; geen probleem dus. Maar tot het laatste moment verandert daar nog van alles in. Mensen verhuizen, overlijden, schei den. Omstreeks 5 januari bevriest het water schap het bestand en gaat aan de gang. Wel worden tot op het allerlaatste moment, enkele weken voor 4 maart, nog de overlede nen uit het bestand verwijderd. Het is zo pijnlijk als een overledene nog een oproep krijgt om te gaan stemmen. Maar dan komt het probleem met de catego rieën gebouwd en ongebouwd. Daarvoor moet het GBA-bestand gekoppeld worden aan dat van het kadaster en dat moet voor een deel met de hand verwerkt worden. Soms komen de namen niet overeen, wordt bijvoorbeeld meneer De Keijser ook wel als De Keyser geschreven. Is dat dezelfde per soon? Dat moet dus gecontroleerd worden; adres en geboortedatum worden vergeleken. Het volgende probleem is dat je het de kie zers zo gemakkelijk mogelijk wilt maken. Als ze gaan stemmen voor de gemeenteraad, wil je ze naar hetzelfde stemlokaal sturen voor de waterschapsverkiezingen. Ook moeten ze daar voor al de categorieën kunnen stemmen waarvoor ze gerechtigd zijn Het is helemaal

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 5