stemmen dan de gemeenten. Via een stern- machine kun je razendsnel de uitslag hebben. Het waterschap moet alle stemmen met de hand tellen. Bovendien leest het ronde stem biljet iets lastiger af. Dat zal zeker meer tijd kosten. Daarom verwacht het waterschap pas rond middernacht de uitslag te hebben. Overigens heeft men onlangs besloten de namen op het stembiljet toch een nummer te geven, bijvoorbeeld beginnend bij 300 en dan verder. Dat telt gemakkelijker dan wan neer alle namen opgelezen moeten worden en er wel drie meneren Jansen kunnen zijn die allemaal aparte aandacht bij het oplezen vergen. Men heeft wel gedacht aan andere manieren om het tellen te versnellen. Er is rondgelopen met het plan om barcodes aan de stembiljet ten te verbinden, zodat ze via een leespen afgelezen en digitaal verwerkt kunnen wor den. De mogelijkheid is er, maar de kosten zijn gigantisch. Alleen al 180 computers en leespennen over de stembureaus verspreiden en zorgen dat ze nog werken ook, is een duur grapje en een logistiek probleem. Ook heeft het waterschap overwogen om per postbus te stemmen. Daar heeft de algemene vergadering echter uiteindelijk niet toe beslo ten, Maar de traditionele wijze van stemmen staat toch wel ter discussie. Hoe het in 2002 zal gaan, is nog helemaal open. Natje en droogje Veel waterschapsmedewerkers zullen op 4 maart een stembureau bemannen. Ook heb ben zich vrijwilligers gemeld. Zelfs de mensen die normaal de gemeentelijke stembureaus bemanden, maar die nu niet nodig zijn omdat sommige gemeenten geen verkiezin gen hebben, worden ingeschakeld. Zo zijn er genoeg mensen voor de ongeveer 180 stem bureaus, plus nog wat reserve: ongeveer 600 mensen. Piet Paulusse zorgt voor de bemen sing, een grote klus die verrassend soepel ver loopt. Alle 600 mensen worden tevoren op acht aparte avonden geïnstrueerd. De voorzitters van de stembureaus halen de dag tevoren de stemtas op met stembiljetten (verzegeld, in drie verschillende kleuren voor de drie categorieën), reglementen, kiezerslijs ten en andere lijsten, rode potloden, punten slijpers enzovoorts. Voor ieder stembureau bevat de stemtas een ander aantal biljetten. december 1997 Alleen al het vullen en uitdelen van de tassen is een precies karwei, waar geen fouten mee mogen worden gemaakt. Hoewel de werk groep alle mogelijke missers probeert uit te sluiten, bestaat toch nog een minieme kans dat er een kleinigheid misgaat. Dat is op zich niet zo erg, als het maar niet in 180-voud misgaat, zegt de commissie vol vertrouwen, ledereen zit woensdag 4 maart twaalf uur achtereen op het stembureau, en moet daar na nog eens stemmen gaan tellen. Dat is een lange dag. Op sommige kleine stembureaus waar maar een paar honderd mensen zijn opgeroepen, zal dat hardstikke saai zijn, ter wijl op andere grote bureaus de mensen het onnoemelijk druk zullen krijgen. Die laatsten krijgen overigens wel hulp bij het tellen van de stemmen. De catering op die dag wordt door Paul van Hercules en Maarten Baks geregeld. Natje en droogje, broodje en warme maaltijd krijgt iedereen op het stembureau. Waar mogelijk sluit men aan bij de voorzieningen van de lokaliteit. In het verre verleden is het wel eens gebeurd dat de leden van een stembureau in een bejaardentehuis erg gaar voedsel kregen. Het uur U Als dan de lange dag van de vierde maart voorbij is, begint een lange nacht. De stem men worden geteld en van ieder stembureau wordt de uitslag naar het waterschapskantoor in Goes gebracht: 180 autootjes crossen met stembiljetten en het proces verbaal van de uit slag naar Goes. Frans van de Maas en consor ten zorgen voor een professionele presentatie van de binnendruppelende uitslagen, terwijl de bestuursleden in spe met spanning de uit slagen zullen volgen. In de vroege uurtjes zal bekend worden hoe de nieuwe algemene ver gadering van het waterschap eruit ziet. Al snel daarna zalde eerste vergadering plaatsvinden, waarbij de primaire taak van de nieuwe hoofdingelanden de verkiezing van het dage lijks bestuur zal zijn. Willy Verwijs is speciaal belast met de organisatie daarvan. Energiek werkt de werkgroep naar het grote moment van de verkiezingen op 4 maart toe. Het is een voordeel dat velen de verkiezingen van 1994 hebben meegemaakt: ervaring is plezierig, zeker omdat het gebied van Zeeuwse Eilanden nu wel veel groter is en dus alles massaler en grootschaliger is. Met vertrouwen ziet het waterschap de verkiezin gen tegemoet.

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 7