Lastig water Rond het fort Uitbreiding awzi Waarde klaar Schieland en de Rijkswaterstaat stukken ter beschikking gesteld. 'Lastig water' is een aardig tentoonstelling, die een interessant beeld geeft van het functione ren van waterschappen. De belastingheffing staat uiteraard centraal, maar dit leidt geluk kig niet tot een droge vertoning van belasting kohieren en dergelijke. Het is een goede gedachte geweest van het museum zich niet te beperken tot de Hollandse waterschappen. Op die manier krijgt ook de Zeeuwse situatie aan dacht. Overigens is het Belasting Douane Museum als geheel een bezoek waard. Op een aantrekkelijke manier wordt een beeld gege ven van de wijze waarop in het verleden belas tingen werden geheven en hoe de douane optrad tegen smokkelaars. Mocht u in Rotterdam enige tijd hebben, bezoek dan de tentoonstelling 'Lastig Water' en sla de perma nente tentoonstelling niet over. Gecombineerd met dit museumbezoek kunt u een wandelrou te volgen die u leidt door de Muizenpolder; de kleinste polder van Nederland, gelegen in het mooie historische Scheepvaartkwartier van Rotterdam. Het museum is gevestigd op Parklaan 16 (tramlijn 5), vlakbij de Nieuwe Maas. De tentoonstelling duurt tot en met 6 september 1998. De toegang is gratis ^Naar aanleiding van het 725-jarig bestaan van Riet hoogheemraadschap van Schieland is in ■het Belasting Douane Museum in Rotterdam ';;lfe tentoonstelling 'Lastig Water' ingericht. De term 'lastig' is misschien wat onduidelijk. Het ■■Ir om het opleggen en innen van belas tingen (lasten) door de waterschappen. Geld "?dat nodig is voor het uitvoeren van de taken. Aan de hand van diverse voorwerpen wordt en beknopt overzicht gegeven van de wijze aarop de belastingheffing plaatsvindt en ond. Naast administratieve stukken is er ook eel plaats ingeruimd voor voorwerpen die een beeld geven van de waterschapsgeschiede- is. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft hier- n bijgedragen door het uitlenen van een ntal objecten, zoals de dijkgraafstoel van et waterschap Schouwen, een replica van het sssflionument 'Houen jongens' uit Colijnsplaat, ;i$ëen peilschaal, een stembus en enkele archief stukken. Uit het stedelijk museum te Zierikzee ||gjn enkele schilderijen en gebruiksvoorwerpen .Jfentoongesteld, die afkomstig zijn van ons waterschap, wat helaas niet is vermeld. jMaamaast hebben onder meer ook de hoog heemraadschappen van Delfland, Rijnland, De uitbreiding van de afvalwaterzuiveringsin stallatie (awzi) in Waarde is klaar. De biologi sche capaciteit van de awzi is uitgebreid van 28.000 vervuilingseenheden tot 93.000 vervui lingseenheden. Het waterschap kan hiermee de totale zuivering van afvalwater van drie schelpdierverwerkende bedrijven in Yerseke op zich nemen. Voorheen zuiverden de bedrijven het afvalwater eerst voor met eigen bedrijfsinstallaties, maar overname door het waterschap bleek goedkoper en efficiënter voor de bedrijven. Met het door het waterschap en de gemeen te Reimerswaal gezamenlijk aangelegde rioolgemaal in de Burenpolder in Yerseke zijn de inwoners van Yerseke verlost van de stankoverlast die het ongezuiverde afvalwa ter zou veroorzaken. Het onbehandelde afvalwater van de bedrijven gaat nu niet via de riolering van Yerseke, maar via het nieuwe rioolgemaal rechtstreeks naar het rioolpers- gemaal van het waterschap aan de Steeweg in Yerseke. Om de gestegen vuillast van de extra hoe veelheid afvalwater op te vangen, zijn twee slibopslagtanks omgebouwd tot beluchtings tanks. Een deel van het binnenkomende afvalwater wordt hier naar toe getranspor teerd. Vervolgens kan het water via een nieuw verdeelwerk naar een nieuwe nabe- zinktank worden afgevoerd. Daarnaast is de biologische capaciteit van de bestaande beluchtingstank uitgebreid. In gezelschap van waterschappers, bedrijfsle ven en andere genodigden hebben dijkgraaf W.A. Gosselaar en wethouder M. van Overloop van de gemeente Reimerswaal, op 21 november de vernieuwde zuiveringsinstal latie officieel in werking gesteld. De officiële oplevering is afgesloten met een feestelijk koud buffet, aangeboden door het adviesbu reau en de aannemers die het werk van de uitbreiding hebben gerealiseerd. Het werk aan het natuurherstelproject Rammekenskreek is klaar. Tenminste, wat betreft het aandeel van waterschap Zeeuwse Eilanden. De kreek is gebaggerd, een deel van de riffen palingbrood is verwijderd, er zijn honderden forellen uitgezet en de heveldam moet het teveel aan zout water helpen lozen. De natuur moet nu de rest doen. De Rammekenskreek, een waterpartij van vijf tien hectare, is van groot belang voor het natuurgebied de Rammekenshoek. Als regel speelt het meeste dierlijk leven van een natuurgebied zich in en rond het water af. Dat was nu juist het grote probleem met de Rammekenskreek: watervogels kwamen er maar in kleine getale voor en van de grotere vis was slechts paling noemenswaardig in de kreek te vinden. Het mosdiertje Electra crustu- lenta had in de kreek enorme riffen paling brood gebouwd, waardoor de doorstroming stagneerde. Deze riffen werkten de vorming van voedselrijk slib weer in de hand. Zuurstofarm zout water vormde de onderlaag van de kreek en belemmerde verbetering van de zoete bovenlaag in de kreek. Als water kwaliteitsbeheerder Zeeuwse Eilanden geen actie had ondernomen, zou de kreek veran derd zijn in een stinkend moeras. Al met al hebben de werkzaamheden het waterschap 232.000,-- gekost. Een terechte investering om deze oase in verstedelijkt gebied - het natuurgebied Rammekenshoek - te behouden voor de vele zoekers naar rust en natuurschoon. Een groot bijkomend voordeel van de werkzaamheden van Zeeuwse Eilanden is de overbrugging van de dam over de kreek. Hierdoor kunnen de wandelaars nu helemaal rond het fort lopen; langs de kreek, over de dijk, langs de kust weer terug naar het fort. Een rondwandeling van ongeveer 4,5 kilome ter. De beheerder van de Rammekenshoek, Staatsbosbeheer, is erg in zijn nopjes met deze mogelijkheid en heeft een wandelroute met kaart en beschrijving gemaakt voor de geïnte resseerde bezoeker. Het Stedelijk Museum Vlissingen, de beheerder van het eeuwenoude fort, is vanzelfsprekend ook blij met de ont wikkelingen. Een en ander is 3 december gevierd met een veldloop door het gebied en over de heveldam. Nu maar hopen dat de natuur ook meedeelt in de feestvreugde. waterwerker 8 december 1997

Scheldestromen/de Waterwerker | 1997 | | pagina 8