Van de dijkgraaf In de vorige Waterwerker heb ik een oproep gedaan om in groten getale te gaan stemmen. Mijn motief daarbij was dat steeds meer burgers ervaren dat ze met het werk van het waterschap te maken krijgen. Terugkijkend op de verkiezin gen van 4 maart, kan ik in ieder geval conclude ren dat een gemiddeld opkomstpercentage van 45 zeer bevredigend is (voor de cijfers en geko zenen: zie pagina 13). Natuurlijk speelt een rol mee dat in een deel van het gebied gemeente raadsverkiezingen plaatsvonden, die ook landelijk veel aandacht kregen. Maar ik ben ervan over tuigd dat ook onze eigen voorlichtingscampagne een belangrijke rol heeft gespeeld bij het behalen van een hoog opkomstpercentage. De campagne startte immers al in oktober vorig jaar, was zeer van deze verkiezingen en de conclusies zullen we zeker landelijk onder de aandacht brengen. Maar niet alleen om die reden zullen we ons werk helder naar buiten moeten brengen. We moeten immers de burger blijven informeren over ons werk, waar iedere burger steeds meer mee te maken krijgt. In de ontwerp-Vierde Nota Waterhuishouding is sprake van steeds meer taken, die naar de waterschappen kunnen. Kennelijk heeft niet iedereen dit begrepen. Want eind 1997 verscheen er nog een artikel in de Volkskrant dat het waterschap wel in de antiek- kast kan.omdat het zich alleen bezighoudt met wateroverlast. Ondanks onze openheid en inzet in de voorlichting moeten we daar nog extra inspanningen voor leveren. Zierikzeesche Nieuwsbode naar de provincies en de gemeenten. Nu heeft er om dezelfde reden als hierboven genoemd een decentralisatie-ope ratie op het gebied van wegen plaatsgevonden onder de naam Brokx-droog. (Bij mijn weten niet achter gesloten deuren.) Beheer van grond- en oppervlaktewater kan naar de Provincie, eventu eel met recreatieschappen, zegt de Zierikzeesche Nieuwsbode. Vermoedelijk kunnen dan veel kos ten c.q. heffingen bespaard worden. Dat zal dan nodig zijn ook. Immers, Brokx-droog en Brokx- nat hebben veel tijd, geld en inspanning gekost om uiteindelijk te komen tot een efficiënte beheerssituatie. Als de Zierikzeesche Nieuwsbode dit alles nog eens over wil doen, kan dit leiden tot zeer hoge maatschappelijke kosten. De Tevreden door W.A. Gosselaar intensief en was bedoeld om het waterschaps- werk, inclusief 'de brede kijk' van het waterschap, onder de aandacht te brengen. Gelukkig is de inzet van veel mensen niet voor niets geweest, zowel vóór de verkiezingen, tijdens de verkiezin gen (171 stembureaus!) als na de verkiezingen (onder andere: alle uitslagen waren vlak na mid dernacht bekend). Niet iedereen Tevreden dus? Over de opkomst en de belang stelling voor het waterschap op 4 maart wel. Maar nu niet tevreden achterover leunend de toekomst in. Want met name het personenstelsel roept toch nog vele vragen op. Het 'ronde stem biljet neemt weliswaar het nummer-ééneffect weg, maar het blijft voor veel kiezers toch zoeken naar de juiste persoon. Er volgt nog een evaluatie Al in gesprek Ik doe nog een poging. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 5 maart 1998 (een dag na onze vijf maanden durende reclamecampagne) vraagt zich in zijn commentaar af of 'het instituut water schap wellicht niet meer zo goed in deze tijd past'. Ach, Vierde Nota niet gelezen, masterplan Zeeuwse Eilanden niet gezien, denk je dan. Dat kan gebeuren, maar dan de motivering. Kustbeheer gebeurt al grotendeels door Rijkswaterstaat volgens de Zierikzeesche Nieuwsbode. Nu leefde ik in de veronderstelling dat het Rijk taken die in de regio kunnen plaats vinden juist afstoot. Zo is er voor de zeeweringen al jaren de zogenaamde operatie Brokx-nat aan de gang en draagt het Rijk (ook in Zeeland) de zeeweringen over aan de waterschappen. Het beheer van wegen kan volgens de Zierikzeesche Nieuwsbode zegt: laat de recreatie schappen dit oplossen. (Een paar extra parkeer- meters aan het Veerse Meer?) Tot slot suggereert de Zierikzeesche Nieuwsbode dat het misschien raadzaam is dat waterschap en provinciebestuur zich eens beraden over de toe komst na 2002. Het provinciale beleidsprogram ma geeft al sinds 1995 aan dat de Provincie zich beraadt over haar taken en die van andere over heden. Het waterschap Zeeuwse Eilanden is hier over al in gesprek met de Provincie. Inzet van het waterschap is de bereidheid om op meer terrei nen actief te zijn (passend in de hoofdtaken) als de burger daar beter van wordt, overigens ver woord in ons masterplan, een visie tot 2007. We blijven het ook na de verkiezingen uitleggen. april 1998 3 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 3