Minder auto's in de Zak? Zeldzame planten in de wegberm ontzien Folder over de regels van het waterschap Pmm Het waterschap maait in mei/juni en in septem ber, in totaal twee keer per jaar, de bermen van de meeste plattelandswegen. Dat is noodzakelijk omdat doorgeschoten gras en andere hoge bermbegroeiing het zicht van de weggebruiker kan belemmeren: bochten en kruispunten wor den letterlijk onoverzichtelijk en reflectorpaal tjes en ander nuttig wegmeubilair zijn niet meer te zien. Vandaar wordt bij de eerste maaibeurt aan de wegkant een bermstrook van ruim anderhalve meter gemaaid. Overigens gebeurt dit zo veel mogelijk na de bloei, zodat iedereen toch een flinke periode kan genieten van kla prozen en fluitekruid. Want de Zeeuwse bermen zijn vaak juweeltjes van natuurgebieden: een fleurige wegberm is een lust voor het oog en vaak ook voor de neus. Er groeien ook planten die zeer zeldzaam zijn (bijvoorbeeld de wollige distel, het akkerdoornzaad en de ruige anjer) en die daarom wettelijk beschermd zijn. Met de Wanneer iemand van plan is een woning of bedrijfspand te bouwen, heeft hij of zij een vergunning nodig van de gemeente. Dat moet ook bij verbouwing, het plaatsen van een schuurtje of een andere ingrijpende ver andering. ledereen weet dat. Minder alge meen bekend is dat ook het waterschap in veel van deze gevallen 'wat te zeggen heeft'. Daarover is onlangs de folder 'Bouw vergunning nodig? Denk ook aan de regels van het waterschap!' verschenen. Het maakt in een notendop duidelijk wat de beperkin gen zijn bij bouwen in de buurt van weg, sloot en zeewering. De folder is verkrijgbaar bij alle gemeenten binnen waterschap Zeeuwse Eilanden, maar natuurlijk ook bij de regelgever zelf: (0113)241000. provincie Zeeland en verschillende natuurbe- heerorganisaties is onlangs afgesproken dat het waterschap meer dan voorheen op deze zeldza me vegetatie let en (als de verkeersveiligheid niet in het geding is) er met de maaier omheen gaat. Kruipen de kantonniers van het water schap voortaan met een determinatietabel in de hand vóór de maaimachine uit om hun maaien de collega te wijzen op een kluit slanke mantel anjers? Dat zou natuurlijk niet efficiënt zijn. De natuurorganisaties zorgen ervoor dat het water schap voortaan beschikt over actuele kaarten waarop concentraties van bijzondere planten staan aangegeven. De maaier weet dan van tevoren waar hij een stukje berm over moet slaan. Voor het district Zuid-Beveland is deze afspraak al gemaakt en heeft de stichting Natuurmonumenten de waterschapsmedewer kers voorgelicht. Voor de rest van het gebied gebeurt dit komend najaar. De Zwaakse Weel is een fraai natuurgebied in de Zak van Zuid-Beveland, waar fietsers en wandelaars graag komen. Ze worden op bepaalde trajecten echter gehinderd door automobilisten die een stukje af willen snij den. Sommige wegen rond de weel zijn niet geschikt voor doorgaand autoverkeer. Met het oog op de verkeersveiligheid en het com fort van recreanten wil wegbeheerder water schap Zeeuwse Eilanden in samenwerking met de Zeeuwse Milieu Federatie en in over leg met LTO Borsele het doorgaande auto verkeer weren om zo de wegen rond de Zwaakse Weel 'autoluw' te maken. Uiteraard is de natuur daar ook bij gebaat. Een middel om dat doel te bereiken is de zogenoemde landbouwsluis met bijbehorende bebording en wegmarkering: personenauto's moeten dan een andere, betere route volgen, terwijl landbouwverkeer ongehinderd kan passeren. Begin juli werd in Kwadendamme een inloop avond gehouden waar betrokkenen geïnfor meerd werden over het plan zo'n sluis bij het dorp aan te leggen. Zij kregen ook gelegen heid een reactie te geven en suggesties te doen voor andere verkeersmaatregelen. Deze reacties en suggesties worden meegenomen in de uiteindelijke besluitvorming. waterwerker 12 juli 1998

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 12