Riooloverstorten waterschap stimu leert gemeenten hoe verder? Groenstructuurplan: Districtskantoor te Grijpskerke geopend Boezem, Botgat en Bruintjeskreek Op 1 juli ging het algemeen bestuur akkoord met het Groenstructuurplan, waarin de basis van het waterschapsbeleid ten aanzien van de beplantingen langs de wegen globaal is gelegd. Het plan was daarvoor al aan allerlei betrokken instanties toegezonden voor com mentaar. Opvallend na deze inspraakronde was dat het Groenstructuurplan meer bijval dan kritiek heeft gekregen. De volgende stap is de meer gedetailleerde invulling van het nog grofmazige plan. Daarvoor wordt momenteel gewerkt aan zogenoemde beheersplannen per eiland, compleet met planning en financiering. Per beheersplan neemt de algemene vergadering een besluit en volgt uitvoering. Voor het zover is worden in het komende halfjaar de plannen in de betreffende gebieden aan geïnteresseerden toegelicht en ter inspraak aangeboden. Per jaar storten gemeentelijke rioleringen in het gebied van Zeeuwse Eilanden op zeshon derd plaatsen gemiddeld zes tot tien keer over. Dat wil zeggen: er komt flink wat riool water in het oppervlaktewater terecht en dat veroorzaakt een flinke watervervuiling. Om het aantal overstorten te verminderen, heeft het waterschap een stimuleringsregeling ver zonnen. Gemeenten krijgen enerzijds een heffing te betalen voor elke overstort, maar krijgen anderzijds een stimuleringspremie wanneer zij hun rioolstelsel zodanig verbete ren dat er minder overstorten nodig zijn. Door deze aanpak bereikt het waterschap dat de waterkwaliteit in en bij dorpen en ste den vooruit gaat. De gemeenten zijn onlangs bij het waterschap geweest om informatie over de stimuleringsregeling te krijgen. Het is de bedoeling dat komend najaar per gemeente een bestuursovereenkomst wordt gesloten, waarin ondermeer de planning van overstortsaneringen en uitbetalingen worden afgesproken. Zowel gemeenten als water schap zien deze vorm van samenwerking als een belangrijk middel om zoveel mogelijk 'milieurendement' te behalen. De heer D. Vos, lid van de algemene vergade ring en tot maart van dit jaar gebiedsgezwo- rene voor Walcheren/Noord-Beveland, open de op vrijdag 26 juni het gloednieuwe dis trictskantoor te Grijpskerke. Hij deed dit door met een bezem een laag zand weg te vegen, waardoor het beeldmerk van Zeeuwse Eilanden te voorschijn kwam. Momenteel baggert het waterschap de water partijen Boezem en Botgat onder Scherpenisse op Tholen. Deze inlaag is van het waterschap en heeft een natuurfunctie. Tot in 1985 func tioneerde de inlaag als boezem voor de afwa tering van de Scherpenissepolder, inclusief het ongezuiverde afvalwater van Scherpenisse. Dat verklaart ook waarom het water daar niet gezond meer is en er gebaggerd moet worden. Door de invloed van het afvalwater is het van nature brakke watermilieu verzoet en is er een flinke laag voedselrijk slib op de waterbodem terecht gekomen, waardoor uiteindelijk tal van kenmerkende brakwaterdiertjes zijn verdwe nen en het water ongezonde, groene soep is geworden. Het weghalen van 54.000 mJ slib is noodzakelijk om het herstel van het water in te luiden, maar om het water gezond te houden is meer nodig. Vandaar dat ook maatregelen in de waterhuishouding worden genomen: een nieuwe duiker, een extra duiker met in- en uit stroommogelijkheid, een stuw en drie kwelput- ten (slimme constructies die ervoor zorgen dat er meer gezond kwelwater in de inlaag komt). Het project, dat voor 80% door het Rijk wordt gesubsidieerd, wordt in de maanden juli tot en met september door een aannemer uitgevoerd. Ongeveer gelijktijdig wordt de Bruintjeskreek op Sint Philipsland op vergelijkbare wijze behandeld. Dit natuurgebied is eigendom van Het Zeeuwse Landschap, dat een aannemer opdracht voor de herstelmaatregelen heeft gegeven. Omdat het waterschap ook daar waterbeheerder is en veel kennis en ervaring op het gebied van baggeren heeft, wordt de directie van het project door medewerkers van het waterschap gevoerd. De inlaag Boezem en Botgat te Tholen: eens opslagplaats voor afvalwater, nu een noodlijdend en straks hopelijk een florerend natuurgebied. juli 1998 13 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 13