Ik zal hanUh Beroep ow lij: 'JLii Een overheid die regels maakt, moet ook ervoor zorgen dat die regels nage leefd worden. Om daar op toe te zien, heeft het waterschap drie opsporings ambtenaren in dienst. Ze rijden het gebied rond, kijken, luisteren naar colle ga's, politie, gemeenten en burgers en signaleren wie waar welke regels overtreedt. Vaak is het voldoende de overtreder aan te spreken op zijn ge drag, maar soms moeten er verdere stappen ondernomen worden. 'Ik heb nooit haast.' Ronald van Eldik rijdt op een toeristengangetje door de polder. Hij is opsporingsambtenaar in het district Zuid- Beveland. Al rijdend kijkt hij naar illegale beplanting of bebouwing, verkleuringen in het gewas die kunnen duiden op spuiten van bestrijdingsmiddelen, gedumpt zwerfvuil en ander ongerief. Op papier is zijn belangrijk ste taak het handhaven van de Wet ver ontreiniging oppervlaktewateren (Wvo). In de praktijk behartigt hij alle belangen van het waterschap, waarvan waterbeheer toch de belangrijkste blijft. Boete Wanneer hij misstanden constateert, zoekt Ronald uit wie de veroorzaker daarvan is. Soms gebruikt hij daarvoor de digitale kada strale kaart op kantoor, wanneer niet duide lijk is wie de eigenaar van het betreffende perceel land is. Hij gaat naar de man toe en spreekt hem aan. 'In de meeste gevallen is waterwerker dat voldoende. Vaak kennen ze de regels wel, maar ze weten ook dat er weinig con trole is. Of eigenlijk: was. Ze proberen het gewoon.' Na een mondelinge waarschuwing wordt de misstand in negentig procent van de gevallen rechtgezet. Lukt dat niet, dan volgt er een aanschrijving; een schriftelijke sommatie. 'Dan staan strafrechtelijke of bestuursrech telijke stappen tot onze beschikking om toch onze zin te krijgen.' Vaak wordt er gekozen voor bestuursrechtelijke stappen, waarbij de misstand door het waterschap wordt gecorri geerd op kosten van de veroorzaker. Betaalt hij niet, dan krijgt hij een deurwaarder op bezoek. Het waterschap kan er ook voor kie zen een dwangsom op te leggen. Dan krijgt de man een boete wanneer hij niet zelf bin nen de gestelde termijn de schade herstelt. Strafrechtelijke stappen houden een gang naar de officier van justitie in. 'Wanneer je welke stappen neemt is afhankelijk van de 14 reputatie en de persoon die de overtreding heeft gemaakt.' Mensenkennis: een opspo ringsambtenaar kan niet zonder. Boze boer We zijn op weg naar een boer die een gecombineerd bedrijf heeft: landbouw en veeteelt. Al meerdere malen heeft hij de Wvo overtreden. Oorzaak is kuilgras dat niet afge dekt wordt. Wanneer het regent neemt het hemelwater veel organisch vuil van het kuil gras via overstromende putten mee de sloot in. Daarnaast ligt er vaak een berg groente en fruitafval opgeslagen in de open lucht, waarvan ook veel organisch vuil via regen water in het oppervlaktewater terecht komt. De man is gezegd dat hij zijn putten moet legen, zodat het afvalwater daarin terecht kan. Hij weigert stelselmatig het kuilgras af te dekken en een oplossing te zoeken voor het groente- en fruitprobleem. Ander vee voer zou ook een oplossing zijn, maar dat krijgt de boer niet gratis. Inmiddels is er een rechtszaak geweest. Er is nog geen uitspraak gedaan, omdat de zaak te onduidelijk was. Een volgende zitting met getuigen moet uit sluitsel bieden. Drie dagen voor ons bezoek heeft Ronald bij de boer weer een lozing op het oppervlakte- juli 1998

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 14