Het lab plukt een ster STERLAB-erkenning voor Laboratorium Zeeuwse Waterschappen door Mariette van Gorkum Het Laboratorium Zeeuwse Waterschappen in Sluiskil onderzoekt monsters van industrieel afvalwater, diverse water- en slibstromen van afvalwaterzui veringsinstallaties, oppervlaktewater, grondwater en waterbodems. Het werkt zowel voor de Zeeuwse waterschappen als voor externe opdrachtge vers. Sinds 27 mei 1998 is het Laboratorium Zeeuwse Waterschappen in het bezit van een STERLAB-erkenning. Een drie dagen durende beoordeling ging daaraan vooraf, waarin deskundigen van de Raad voor Accreditatie het kwaliteitssysteem én de wijze waarop de medewerkers hiermee omspringen grondig hebben doorgelicht. 'Een prestatie die bewondering afdwingt als je je realiseert, dat slechts 20% van de instel lingen het accreditatie certificaat krijgt zon der dat aanvullend onderzoek nodig is. Wat dan wel het geheim is van een team dat dit voor elkaar krijgt? Ik heb het aan alle teamle den afzonderlijk gevraagd en allen gaven hetzelfde antwoord: De openheid van de medewerkers en bij het vermoeden dat een afwijking om de hoek kijkt, een enorme betrokkenheid, zeg maar gedrevenheid. Niet alleen een goed kwaliteitssysteem op papier hebben, maar ook de vakbekwame uitvoe ring van monsterneming en analyses onder bouwen dit vertrouwen. En dat is wat accre ditatie letterlijk betekent: het vertrouwen geven.' Met deze woorden overhandigde de heer A. Lambrechts, secretaris van de Stichting Raad voor Accreditatie, op 25 juni het STERLAB- accreditatie certificaat aan de heer K.J.A. baron Collot d'Escury, voorzitter van de Beheerscommisie van het Laboratorium. Alleen bewijzen tellen Het traject dat afgelegd moet worden om de STERLAB-erkenning te verwerven is intensief en begint met de opzet van een hecht door timmerd kwaliteitssysteem. Dat betekent het op schrift stellen van uitgewerkte procedures voor alle verrichtingen die aan een laborato riumopdracht vastzitten. Hierbij worden steeds twee zaken meegenomen: de mens die de verrichtingen uitvoert en de appara tuur die daarbij nodig is. Uiteindelijk komt dan het kwaliteitshandboek tot stand, dat de basis vormt voor een gestructureerde én con troleerbare manier van werken. Ellen Verbraeken, hoofd van het Laboratorium: 'Drie dagen hebben de teamleider en de vak deskundigen van de Raad voor Accreditatie het Laboratorium met inbegrip van de mede werkers tegen het licht gehouden en onder ste boven gekeerd. Een antwoord op de door hen gestelde vragen leidde steevast tot de reactie: Laat maar zien of toon maar aan waar dat terug te vinden is. De resultaten in de praktijk dienden als bevestiging van het antwoord. Na afloop hadden we het gevoel een zwaar examen afgelegd te hebben. Groot was dan ook de vreugde toen we hoorden, dat we de proef hadden doorstaan. De kleine onvolkomenheden die geconsta teerd zijn, waren daarvoor geen beletsel. Die kunnen we het komend jaar herstellen.' Terugblik Het Laboratorium Zeeuwse Waterschappen bestaat in zijn huidige vorm sinds 1 januari 1996. De (momenteel nog vier) Zeeuwse waterschappen exploiteren het via een zoge naamde Gemeenschappelijke Regeling. Het bestuur berust bij een Beheerscommissie bestaande uit bestuurders van de water schappen. Organisatorisch is het Laboratorium ondergebracht bij waterschap Zeeuwse Eilanden. Baron Collot d'Escury, voorzitter van de Beheerscommissie en vanaf het eerste uur betrokken bij het Laboratorium: 'In 1975 besloot de Provincie Zeeland de verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van de Wet verontreiniging opper vlaktewateren te delegeren aan de Zeeuwse waterschappen. Controleren of het gezuiver de afvalwater van goede kwaliteit was, waterwerker 8 juli 1998

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 8