deden de waterschappen voor die tijd al. Maar nu kwam daarbij ook de controle van de kwaliteit van het oppervlaktewater en de waterbodem. Een enorme uitdaging, die spe cialistische kennis vereiste. Het aantrekken van specialisten konden de tamelijk kleine waterschappen zich afzonderlijk niet permit teren. Besloten werd sommige zaken op dit nieuwe werkterrein gezamenlijk aan te pak ken, wat resulteerde in de oprichting van de Technologische Dienst Zeeuwse Waterschap pen. De toen nog negen Zeeuwse water schappen participeerden erin in de vorm van een gemeenschappelijke regeling. Een van de activiteiten was het exploiteren van een gezamenlijk laboratorium.' over een moderne, goed geoutilleerde werk ruimte. Een wetswijziging in 1991 en de fusie van de waterschappen boven de Wester- schelde brachten het Laboratorium in zijn huidige organisatievorm. Collot: 'De situatie is zeker niet altijd gemakkelijk voor de mede werkers geweest. Ik noem de brand toen we net in Sluiskil zaten en de problemen met de leiding. Daarna volgde de inpassing in de organisatie van waterschap Zeeuwse Eilanden. Voor het feit, dat jullie je met volle overtuiging hebben ingezet om de STERLAB- accreditatie te bemachtigen, hebben wij, en nu spreek ik namens de Beheerscommissie, bewondering. Namens de waterschappen bedank ik jullie ervoor.' 200% Inzet Peter Visch, hoofd Staf van waterschap Zeeuwse Eilanden bij wie ook de directie van het Laboratorium berust: 'STERLAB ben je niet zomaar. Ik kan dat weten, want ook ik heb een tot mij gericht vragenuurtje van de STERLAB-onderzoekers ondergaan. Ik heb dus aan den lijve ondervonden dat je je 200% moet inzetten'. Visch wees op de voortrek kersrol die hoofd van het Laboratorium Ellen Verbraeken en kwaliteitsfunctionaris Anthonie de Beaumont in het proces hebben gespeeld en herinnerde zich de spanning aan het einde van de onderzoeksdagen. 'De uit slag kon een vernietigende A, een vertragen de B en een tolereerbare C inhouden. Geen bericht betekende goed. Gelukkig beperkten de uitslagen zich tot een aantal C-tjes, die volgend jaar opgelost zullen zijn. Waardering voor de inzet van alle laboratoriummedewer kers en de collega's van Zeeuwse Eilanden die in het traject betrokken waren. Waardering ook voor de mensen van de Raad voor Accreditatie voor de goede sfeer waarin de onderzoeksdagen plaatsvonden'. Ster houden is de kunst Het mogen voeren van het STERLAB-accre- ditatie certificaat is de erkenning, dat het Laboratorium volgens een kwaliteitssysteem werkt, dat een hoogwaardig niveau van de aangeboden diensten garandeert. Insiders en opdrachtgevers weten dat. In de praktijk bete kent het, dat het Laboratorium nu meer troe ven in handen heeft om externe opdracht gevers aan te trekken. Voor de bestaande opdrachtgevers is het een bevestiging van de hoge kwaliteit van het afgeleverde werk. Ellen Verbraeken: 'Het behalen van het certificaat was voor 1998 het belangrijkste doel. Het behouden ervan is dat vanaf dit moment. Dat betekent dat we alles in het werk zullen stel len om op de weg verder te gaan zoals we die nu aan het bewandelen zijn.' waterwerker Uitbreiding analyses Terugkijkend op meer dan twintig jaar memoreert Collot de beginperiode in 1976 in een bescheiden laboratorium in de awzi Retranchement, gevolgd door de verhuizing een jaar later al naar een ruimte van het kan toor van de Watermaatschappij in Terneuzen, waar in een compleet ingericht laboratorium de meest voorkomende analysewerkzaamhe den konden worden gedaan. Er kwam een kleine dependance in Westerschouwen. In de loop der jaren breidde het analysepakket zich uit. Er werd gestart met het analyseren van zware metalen en met hydrobiologisch onderzoek. Vergroting van de waterschappen betekende het einde van de Technologische Dienst. Besloten werd wel door te gaan met het runnen van een gemeenschappelijk labo ratorium. In 1990 kon het Laboratorium beslag leggen op een eigen bedrijfspand in Sluiskil en kreeg daarmee de beschikking juli 1998

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 9