Laatst ontmoette ik Gaston. We hadden elkaar een tijdje niet gezien,en besloten om bij te praten. Gaston was net terug van vakantie en vooral blij weer thuis te zijn en gewoon Nederlands te kunnen spreken. Hoewel... Naar de mening van Gaston was ook in Nederland het heldere taalgebruik soms ver te zoeken. In zijn bedrijfje wordt hij overspoeld met wetten, verordeningen en voorschriften, die niet altijd even begrijpelijk BIM en de HUM/BSB van toepassing zijn. Om het praktisch aan te pakken gaan we ook nog na of de BGM en eventueel de GGM- nota niet vergeten zijn. Je ziet het: praktisch en alles ineens. Om het voor de ondernemer simpel te houden kijken we of de Alara-prin- cipes toepasbaar zijn en om het behapbaar te houden, gaan we na of ICES-gelden inge bracht zijn.' 'Ben je echt niks vergeten?', vroeg Gaston. Ik moest toegeven dat in het Dubo 2-pro- gramma wat querties zaten, waarvan ik me afvroeg hoe die aan te pakken. 'Maar', betoogde ik, 'het programma kent gelukkig een Plan van Aanpak. In dat plan is nu een katernenreeks gestart, waarin oplossingen aangedragen worden, onder andere door interdisciplinaire ontwerpsessies.' Wel moest ik toegeven dat daarmee voor mij het pro bleem van de paradigmaverschillen nog niet zijn. Maar, vertrouwde hij me toe, hij gaat daar wat aan veranderen. Om te beginnen bij de provincie en daarom stelt hij zich kandi daat voor de Statenverkiezingen in maart 1999. Het leek me een goed idee en ik maak te van de gelegenheid gebruik om Gaston te vertellen hoe anders het in de waterschaps wereld was. Snelle oplossingen, helder taal gebruik en een zakelijke aanpak. 'Vertel eens', zei Gaston. 'Wij zetten meestal een hoofdlijnennotitie op', zei ik. 'Dus geen ingewikkelde details, we baseren ons wel op NW4 en kijken of de 'Dat proberen we te vermijden. We brengen meestal de hoofdlijnennotitie nog in, in een creatieve sessie, zodat iedereen z'n zegje kan doen. Soms krijgen we dan nog een CIV- of DUIV-advies of we laten een CUWVO-onder- zoek doen.' 'En dan kan er niks mis gaan?' 'Om dat te voorkomen, blijven we natuurlijk evalueren en monitoren.' Gaston kon niet geloven dat bij de water schappen alles zo simpel ging en vroeg wan hopig: 'Loop je dan nooit eens tegen een probleem aan?'. opgelost was (vooral die van het meest duur zame aangrijpingspunt), '...maar volgens het Plan van Aanpak is daar wel uit te komen door learning-by-doing en als je maar genoeg kritische massa hebt.' Plotseling was Gaston verdwenen. Ik weet niet of hij misschien last had van maagdarm- pathogenen. Ik denk eerder dat hij geboeid geraakt was door de waterschapswereld en mee gaat doen aan de waterschapsverkiezingen in Zeeuws-Vlaanderen. oktober 1998 3 materwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 3