lagere dieren zoals regenwormen en spinnen) is niet rijk aan soorten. Een deel van de soor ten die in brakke wateren kunnen worden aangetroffen is echter volledig aan dit water type gebonden en bepaalt het volledig eigen karakter van de levensgemeenschap. Het gaat hierbij dan vooral om vertegenwoordigers van de dierengroepen kreeftachtigen, kevers en slakken. Bedreigingen De kenmerkende levensgemeenschappen van brakke binnenwateren dreigen nu te verdwij nen als gevolg van een aantal grote verande ringen in de laatste decennia. Als belangrijk ste bedreiging kan de imkrimping van het aantal brakke wateren genoemd worden. Door de eerder genoemde afsluiting van de Zuiderzee is in de omgeving brak binnenwa ter zoeter geworden. Daarnaast halen boeren steeds meer zoet water naar (voormalig) brakke gebieden toe voor de besproeiing, aangezien brak water ongeschikt is voor de landbouw. Een andere bedreiging is de sterk afgenomen waterhoeveelheid in sloten in veel agrarische gebieden als gevolg van de verdergaande peilverlagingen. Door hevige regenval of zonneschijn kan het zoutgehalte in de sloten bovendien sterk verdunnen of indampen. Deze maatregelen die grotere fluctuaties in het zoutgehalte veroorzaken, betekenen vaak het einde Wie denkt aan zout water, denkt natuurlijk meteen aan de zee! voor de brakwaterlevensgemeenschap. Een derde oorzaak van het verval van de brakwaterlevensgemeenschappen is de toena me van de eutrofiëring: vergroting van de voedselrijkdom in oppervlaktewater door onder andere fosfaten en nitraten. Het van nature al vrij hoge gehalte aan voedingsstof fen is door intensief agrarisch grondgebruik echter zo groot geworden dat algen de brak ke wateren domineren. Hogere waterplanten verdwijnen als gevolg van gebrek aan licht. Bescherming nodig Brakke milieus komen in Nederland nog slechts voor in smalle stroken langs de kust en alleen daarom al zijn ze als zeldzame wateren te beschouwen. Het behoud van deze keten brakwatergebieden is nodig om vergaande isolatie van (kleine) brakke gebieden te voor komen, zodat de uitwisseling tussen popula ties mogelijk blijft. Hier ligt voor Nederland een internationale verantwoordelijkheid, aan gezien in noordwest-Europa over het alge meen alleen brak water voorkomt in zeer smalle delen langs de kustlijn. Als er geen actie wordt ondernomen om de bedreigingen weg te nemen zullen de Nederlandse brakke levensgemeenschappen verder verarmen of zelfs helemaal verdwijnen. In de eerste plaats ligt hier een taak voor de provinciale overheden. In hun waterhuishou- dingsbeleid hebben zij de mogelijkheid om brakke levensgemeenschappen te bescher men. Zij zijn namelijk degenen die voor de functietoekenning aan gebieden of wateren zorgen. Vervolgens zijn het de regionale waterbeheerders die in de praktijk de maat regelen moeten uitvoeren ter bescherming van brakke natuurwaarden. Bij de natuurbe schermingsorganisaties ligt een grote verant woordelijkheid als het gaat om het beheer van de reservaten. Bij hen ligt nog vaak teveel de nadruk op de ontwikkelingen van de natuurwaarden op het land. Het is van belang dat ook volop aandacht wordt besteed aan de brakke levensgemeenschap pen in het water. Natuurlijk gebeurt er inmiddels al het een en ander wat betreft het herstel en behoud van de brakwatergebieden, zoals het opknappen van de inlagen van Schouwen. Ook met de natuurontwikkeling van de zuidkust van Schouwen is een start gemaakt. Maar er is zeker nog genoeg te doen in de nabije toe komst. Nederland heeft gezien het verleden een belangrijke verantwoordelijkheid als het gaat om het voortbestaan van de relatief soortenarme, maar zeer karakteristieke brak ke levensgemeenschappen. Zij zijn het beschermen zeker waard! chloridegehalte (CI-) betekenis Cl- 300 mg 11 zoet water CI-300 - 3.000 mg 11 licht brak water CI-3.000 -10.000 mg 11 brak water CI-10.000- 17.000 mg 11 sterk brak water Cl-17.000 mg 11 zeewater Eén van de bedreigingen van brakke wateren: verlaging van het waterpeil, hier in de Veerse kreek. oktober 1998 7 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 7