Extreme regenval geeft grote wateroverlast m door Rudy Visser Als maandagmorgen 14 september de eerste medewerkers van het waterschap nietsver moedend het kantoor binnen stappen, wijst nog niets op wat de gevolgen zijn van vieren twintig uur onophoudelijke regen. Gelukkig had de buitendienst - gewaarschuwd door het zesde zintuig - de woensdag tevoren uit voorzorg het winterpeil al ingesteld. Tegen twaalf uur die maandag lezen de regen meters op sommige plaatsen zelfs honderd tot honderddertig milimeter neerslag af. De gevolgen zijn dan ook desastreus. Hectares bouwland staan blank, wegen staan onder water en kelders en huizen kunnen met moeite, maar helaas soms ook niet, het water buiten houden. Het crisisteam van het water schap nestelt zich in de iets te krappe bestuurskamer. De komende dagen staan deze mensen vierentwintig uur per dag paraat. Eerste prioriteit is het bemachtigen van pompen, liefst met een zo groot mogelij ke capaciteit. Maar alleen dat is niet voldoen de; opvoercapaciteit is ook nog van belang. Is deze niet groot genoeg, dan heeft het plaat sen van de pomp geen zin; er zal geen drup pel water door de pijpleiding vloeien,. Hierdoor valt ee^ groobgedeelte van de aan geboden pómpen af. Stad en land wordt afgebeld Een,grote aanneftier kan twee pompen;leveren. Het cffsisteam besluit una niem-deze te plaatsen bij getfiaal Dé Eendracht bij Tholen en^emaal De Lirijsté^bij Sint Êhilipsland. Hier is.défliod het hoogs,. De pompen kunnen in de loop van maandag aangevoèrd worden? In-Sint Awnlland en Sint Lliy- Philipsland beginnen de straten langzamer hand blank te staan. Inderhaast opgetrom melde zandzakken moeten de huizen beschermen tegen het water. Laaggelegen huizen zijn het slachtoffer van een keiharde natuurwet: water stroomt altijd naar het laagste punt. Een trieste aanblik van op blokken gezet huisraad, ondergelopen parketvloeren en soppende vloerbedekking is het gevolg. Poldergemalen, extra pompen en brandweerunits pompen met volle kracht - soms meer dan dat - het aangevoerde water weg. De aanvoer is echter te groot. En wan neer in de nacht van maandag op dinsdag weer een behoorlijke regenbui de gebieden teistert, lijkt het er op dat er gedweild wordt waterwerker met de hemel open. Gelukkig klaart het na dinsdag op. De volgende dagen daalt het peil en komen de eerste stukken bouwland weer droog te liggen, voor de vele hectares aard appelen helaas te laat. Uiteindelijk kan op vrijdagmiddag vijf uur het crisisteam zichzelf opheffen. In het weekeinde is het stralend weer... De palen van de afrastering tussen weiland en sloot steken nu als bakens in het water. De schade voor deze weilanden valt nog wel mee. Anders is het voor de aardappelen. Langere tijd onder water betekent onher roepelijk een verloren oogst. oktober 1998

Scheldestromen/de Waterwerker | 1998 | | pagina 12