Met beide benen op de grond De gezworene (I): mr. S.M. Vermue-van 't Westeinde door Hannie Kool Op een koude morgen in februari rijden wij haar erf op. Regen, regen en nog eens regen. De wereld ziet er maar donker uit. Alleen heel vroeg op de mor gen konden we tijd vinden om met elkaar te spreken; de rest van de dag is mr. S.M. Vermue-van 't Westeinde op stap. Sophia lacht alsof er niets aan de hand is. Iedere tijd van de dag is goed om te werken. Tijd voor hobby's heeft ze al lang niet meer. Straks wacht er weer een vergadering. Ze is geboren en getogen in Borssele, als middelste van vijf kinderen. Sophia ging niet in het degelijk gereformeerde dorp naar school, maar naar 's-Heerenhoek, omdat daar een rooms-katholieke school was. Zij werd op de meisjesschool door de nonnetjes gedrild. Later, op het Sint Willibrord te Goes, kwamen de paters om de hoek kijken. Als echte boerendochter deed ze ook wel het een en ander op het bedrijf. Vermue: 'Mijn vader heeft me een degelijke opvoeding gegeven. Ik moest al vroeg meehelpen met het vlas schelven, erwten op ruiterstokken zetten, op de tractor rijden enzovoort'. Maar toen de kinderen het huis uit waren, had hij geen vlas en geen erwten meer: te arbeidsin tensief. Ze is er niet rouwig om. Het komt haar nog steeds van pas dat ze veel kan doen op de boerderij, al heeft ze zelf nu andere bezigheden. Na de HBS-B had ze eigenlijk diergenees kunde of medicijnen willen gaan studeren. Maar voor dat laatste vak lootte ze uit. Ze koos toen voor de studie rechten, mede op aanraden van haar vader die zei dat je daar altijd wel gemak van kon hebben. Op haar twintigste studeerde ze af - supersnel - en vond direct een baan als docente aan de Bestuursacademie die toen nog in Goes was gehuisvest. Intussen was ze met een Heinkenszandse agrariër getrouwd en is ze nooit meer uit Zeeland vertrokken. Op de Bestuursacademie was het in de beginjaren wel wennen. Als beginneling van net twintig jaar had ze leerlingen die vaak vele jaren ouder waren dan zijzelf. Diverse waterschap pers zaten nog bij haar in de schoolbanken. Toen de Bestuursacademie naar Tilburg ver huisde, is ze niet meegegaan. Vermue werd toen docente bij de Dag- en Avondschool, nu het ROC. Op dit moment heeft Sophia geen lesgebonden taken. Zij houdt zich bezig met het opleidingsmanagement binnen het ROC. waterwerker 14 maart 1999

Scheldestromen/de Waterwerker | 1999 | | pagina 14