Veerse Watergang: natte ecologische verbindingszone Oostvest klaar voor vogels en vissen Nieuwe brochure over Zeeuwse Eilanden Waterschap Zeeuwse Eilanden zal de Veerse Watergang natuurvriendelijk inrichten, zodat het kan dienen als ecologische verbindings zone tussen de Veerse Kreek, een natuurge biedje ten noord-oosten van Middelburg en - via de vesten van Middelburg - ook de rest van Walcheren. Beestjes die in en rond het water leven, kunnen dan zonder risico van het ene gebied naar het andere gaan. Per provincie is een regionale uitwerking gemaakt van het Natuurbeleidsplan (PEHS: de Provinciale Ecologische Hoofdstructuur). Diverse waterlopen zijn aangewezen als natte ecologische verbindingszones tussen de natuurgebieden en de reservaats-, beheers-, en natuurontwikkelingsgebieden. Het traject Veere-Middelburg (de Veerse Watergang en de Zanddijkse Sprink) is zo'n verbindingszone. In 2015 moet de ecologische hoofdstructuur gerealiseerd zijn. Per jaar zal waterschap Zeeuwse Eilanden drie kilometer oever natuurvriendelijk moeten inrichten. Het waterschap heeft inmiddels ruilgrond aan gekocht in de hoop met medewerking van de ruilverkavelingscommissie de grond langs de watergang toebedeeld te krijgen. Ook als niet alle benodigde grond in het beheer van het waterschap komt, zal Zeeuwse Eilanden toch overgaan tot aanleg van natuurvriendelijke oevers op de verworven juli 1999 Van december tot juni werd de vervuilde bodem van de Oostvest te Goes door het waterschap schoongemaakt. Ook zijn de oevers verstevigd en heringericht. Donderdagmiddag 2 juli werd in bijzijn van omwonenden en scholieren van de Koelmanschool bij de afronding van dit schoonmaakproject stilgestaan. Wethouder 5.J. Heijning en dijkgraaf W.A. Gosselaar stapten samen met de scholieren Robbert- Jan Poortvliet en Lisette Moerdijk in de boot, onthulden een vogelbroedhuisje in het midden van de vest en lieten en passant zo'n twintig vissen los. Het natte hart van Goes is weer een prima thuis voor vogels en vissen! 13 delen. Deze kunnen dan dienen als stapste nen tussen de te verbinden gebieden. De provincie heeft een aantal eisen gesteld aan de inrichting van een waterloop als natte ecologische verbindingszone. De taluds moe ten een flauwe helling hebben (1:4), er mag geen oeverbeschoeiing aanwezig zijn en er moeten voldoende dekkingsbiedende planten groeien, met als ideaal een tien meter brede strook riet of struikgewas. De Stichting Voetpaden Walcheren heeft het waterschap gevraagd een voetpad langs de Veerse Watergang aan te leggen. Het waterschap heeft hiermee ingestemd, zolang de aange landen hier geen bezwaar tegen hebben. Het gaat om een zogenoemd laarzenpad: een grasstrook langs de watergang. De aanleg van natuurvriendelijke oevers heeft nog bijkomende voordelen: door de aanleg van de oevers wordt meer berging gecreëerd zodat er minder snel wateroverlast zal zijn bij hevige regenval. Goed ontwikkel de rietzones hebben een zuiverende werking en komen de waterkwaliteit dus ten goede. Een kleurig boekje in de vorm van een peil schaal geeft in woord en beeld informatie over waterschap Zeeuwse Eilanden en zijn werk: 'Ingespannen, met het puntje van de tong uit de mond, zijn waterschappers dagelijks aan het werk in de zandbak die Zeeland heet. Druk, druk, druk!' De brochure kan telefonisch worden aangevraagd bij de afdeling Communicatie: (0113)241000.

Scheldestromen/de Waterwerker | 1999 | | pagina 13