noodplannen gladheidbestrijding en gemalen getest met de instelling van een BCT in Goes en de acties vanuit het districtskantoor in Zierikzee. Hoewel de test goed verliep, kwa men er een paar aandachtspunten te voor schijn, Zo bleek dat het nodig is over een paar koeriers te kunnen beschikken als er geen normaal telefoonverkeer mogelijk is. Overigens besteden we in het najaar veel aandacht aan het doornemen van de nood plannen met de mensen die er op nieuwjaars ochtend mee aan de slag moeten.' Eerlijk en nuchter 'Begin van dit jaar was er nogal wat negatie ve berichtgeving over de voorbereiding van de overheidsinstanties op het millenniumpro bleem. Vooral de waterschappen kwamen er niet best af. Dat schoot bij mij behoorlijk ver keerd, want wij waren al een eind op streek. Op dat moment zijn we begonnen naar bui ten te treden met berichten over onze voor bereidingen. De burgers in ons gebied, de andere overheden en onze relaties mogen immers best weten op welke wijze wij het millenniumprobleem aanpakken.' Aan het woord is projectleider Frans van der Maas. 'De werkgroep 2000 heeft al in een vroeg sta dium de noodzaak van goede voorlichting in eigen kring én naar buiten toe onderkend. Via het plan van aanpak in ons communica tieplan kunnen we zowel bestuur en mede werkers als de externe contacten betrekken bij en op de hoogte houden van de millenni umactiviteiten van ons waterschap. Dat doen wij zonder mogelijke problemen op te blazen of te verdoezelen. Overigens heeft de Unie van Waterschappen een belangrijke rol gespeeld bij de bewustwording en de voort gang van de millenniumvoorbereidingen van de waterschappen. Door het organiseren van themabijeenkomsten, de opzet van een strakke planning en het organiseren van ver gaderingen voor projectleiders en regio coördinatoren heeft zij de waterschappen geprikkeld tot het maken van een inhaalslag.' Samen verantwoordelijk Het waterschap is natuurlijk geen wereldje op zich, maar onderdeel van het maatschappelijk gebeuren. Het vervult een rol in de keten van openbare orde en veiligheid en in de water keten in zijn beheersgebied. Hans van der Sande: 'Momenteel vindt binnen het Zeeuwse de afstemming over de zorg op het gebied van openbare orde en veiligheid plaats tijdens de millenniumovergang. De basis ligt in het Plan van Aanpak Millennium Openbare Orde en Veiligheid dat gemaakt is in opdracht van de Samenwerking Openbare Veiligheid Zeeland. Vast staat dat ook vertegenwoor digers van de waterschappen zitting nemen in het Provinciaal Coördinatie Centrum en het Regionaal Coördinatie Centrum. Verder is er in het kader van afstemming in de water kwantiteitsketen overleg geweest met Rijkswaterstaat over de afvoer van water op het Zoommeer.' Stand van zaken nu Jan Bij de Vaate: 'Van veel zaken weten we al dat ze millenniumproof zijn. Dat weten we door ze te testen of via berichten van de leveranciers. Momenteel wordt gecheckt hoe het zit met de millenniumbestendigheid van de plc's die gebruikt worden voor de aan sturing van poldergemalen, stuwen, rwzi's, rioolgemalen en sommige keersluizen. Bij een aantal zal een aanpassing van soft- en hardware moeten plaatsvinden. Bij de rest wordt gekeken of ze van vitaal of intern- vitaal belang zijn. Is dat niet het geval, dan wachten we gewoon af. Zo ja, dan worden ze vervangen. Dat systeem hanteren we trouwens niet alleen bij de plc's, maar bij alles wat via de inventarisatie aan het licht kwam.' Verwachtingen Frans van der Maas: 'Naarmate het jaar vor dert zullen steeds meer onzekerheden duidelijk worden. Via de officiële bericht geving weten we nu al, dat de kans op stroomuitval niet groter dan anders zal zijn. Met overbelasting van het telefoonnet zullen we waarschijnlijk wel te maken krijgen. Het is tenslotte Oud en Nieuw. Of de noodplannen in werking moeten komen, is vooral afhankelijk van de weers omstandigheden. Bij een droog najaar en geen verwachting van extreme regenval of bij een langdurige vorstperiode hoeven de poldergemalen niet te draaien. Bij normaal, kwakkelig winterweer zullen de strooiploegen er niet op uit hoeven. De kans dat er dijkbewaking nodig is of de sluizen dicht moeten is klein, omdat het in de kritieke periode dood tij is met een verwachte hoogwaterstand van rond de NAP 1,70 m. Een ding is duidelijk: met onze noodplannen kunnen we ook met millenniumstoringen zorgen dat de belang rijkste taken uitgevoerd worden. En mochten er in ons gebied onverhoopt situaties ont staan waarbij er sprake is van een calamiteit, dan komt dat door overmacht en treden de verschillende calamiteitenplannen in werking. Die plannen worden in september nog actueel gemaakt. Vervolgens komen de dijk graaf, het managementteam en de werk groep 2000 half november bij elkaar om de laatste ontwikkelingen door te nemen en waar nodig de noodplannen bij te stellen. Met al deze maatregelen heb ik er ver trouwen in dat we ons goed hebben voor bereid.' juli 1999 7 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1999 | | pagina 7