Na Oostwest nu Westvest aan de beurt Deel Zierikzeese dijk stort in Maandagavond 12 juli stort een deel van de dijk bij De Val nabij Zierikzee in de Ooster- schelde. Het achterland loopt geen gevaar op overstroming. Het ingestorte deel betreft een nolletje, een overblijfsel van oude verdedi gingswerken, pal op de kop van de havenin gang. Tot een diepte van twaalf meter is de vooroever van de westelijke nol onder water gezakt. In totaal gaat het om een oppervlakte van zeker tweehonderd vierkante meter. Een inlaagdijk vormt extra bescherming. Voor de zekerheid zijn de inlaten naar de inlaag een tijdje gesloten. KPN-Telecom was de veroorzaker van de dijk- verzakking: om een koppeling tussen twee bestaande verbindingen mogelijk te maken, werd de kabel onder de zeewering doorge voerd. Daar kan de dijk niet tegen. Het nolle tje vertoonde al jaren een labiel evenwicht, volgens Bas van Here, afdelingshoofd Beheer Onderhoud van de sector Waterkeringen. Donderdag 15 juli is het waterschap begonnen met het herstel, in eerste instantie nog met stortsteen uit de noodvoorraad van Neeltje Jans. Later is er vijftienduizend ton steen, ongeveer vijftien grote binnenvaartschepen vol, vanuit België aangevoerd. Dat was genoeg om de vooroever te repareren. Het nolletje is nog aangevuld met zeshonderd ton steen, bekleed met grauwakker en ingegoten met asfalt. In de laatste week van augustus is het werk afgerond. Al met al heeft de repara tie 705.000,- gekost, inclusief btw, maar exclusief personeelskosten van het waterschap. Waterschap Zeeuwse Eilanden zal proberen de kosten te verhalen op KPN-Telecom. In samenwerking met de gemeente Goes gaat waterschap Zeeuwse Eilanden na de Oostvest nu de Westvest onder handen nemen. Uiterlijk 31 maart 2000 moet het werk klaar zijn. Een dikke laag verontreinigde bagger op de bodem van de vest zal worden verwijderd, de oevers krijgen een natuurvriendelijk uiter lijk. De huidige begroeiing gaat weg en nieu we waterbegroeiing wordt aangeplant. De vest krijgt uiteindelijk de gewenste functie: een thuis voor planten en dieren en een lust voor het oog van de bewoners van Goes. Vele eeuwen lang loosden huishoudens en bedrijven ongezuiverd afvalwater op de ves ten. Meegekomen schadelijke stoffen zoals zware metalen zijn niet afbreekbaar en lig gen dus al die tijd op de bodem van de ves ten het milieu te verzieken. Overstorten van het huidige rioleringssysteem loosden tot voor kort bij zware regenval ook op de ves ten. In 1998 zijn de overstorten verdwenen. Nu er geen schadelijke stoffen van buitenaf toegevoegd worden aan het water, is het tijd de vesten te schonen. De Oostvest is al onder handen genomen. Twintigduizend m3 slib en puin is er uit de vest gehaald. Het water heeft nu weer zijn oorspronkelijke diepte: bijna twee meter in het midden. Omdat het puin en de blubber die de oevers stutten zijn weg gehaald, heeft het waterschap de oevers ver stevigd en natuurvriendelijk ingericht. De overgang van land en water verloopt geleide lijk, waardoor amfibieën en watervogels meer leefruimte krijgen. Net als de Oostvest zal ook bij de Westvest het werk vanaf het water worden gedaan, zodat de omwonenden en het verkeer zo min mogelijk last zullen ondervinden van het bag geren. De reacties van de omwonenden bij de Oostvest waren overwegend positief over de werkwijze van de aannemer die in opdracht van waterschap Zeeuwse Eilanden het werk heeft geklaard. De zwarte zwanen van de Westvest wachten op de grote schoonmaak van hun woon omgeving. De ingestorte dijk met op de achtergrond de Zeelandbrug. september 1999 11 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1999 | | pagina 11