Zeeuws leven: een rijk gevoel De gezworene (IV): drs. A.W. van de Hoef Door Sandra Minneboo Bert van de Hoef is 45 jaar oud en gezworene van het waterschap. Als speciaal aandachtsveld heeft hij 'wegen'. Of het nu gaat om het asfalteren van wegen, het bestrijden van de iepziekte, het onderhoud van beplanting of een discussie over de aanleg van een fietspad, Van de Hoef heeft het allemaal in portefeuil le. Bovendien is hij eerste waarnemend dijkgraaf. Naast zijn functie als gezwo rene geeft hij biologieles aan tieners én hij is directeur van een museum. Een veelzijdig man die tussen de vergaderingen door ook nog tijd heeft voor een hobby: trimmen op de Walcherse (waterschaps)wegen. Al meer dan twintig jaar woont Bert van de Hoef in Zeeland. Dat gegeven drukt hem met de neus op de feiten: de tijd gaat snel, soms zelfs razendsnel. Ooit geboren in Amersfoort, verhuisde Van de Hoef na zijn studie biologie naar Zeeland. Hij verruilde de drukke provin cie Utrecht voor het rustige Middelburg. Een stap waar hij nooit spijt van heeft gehad. Over zijn studentenjaren vertelt hij: 'Ik was 'Het waterschap is echt iets voor mij: concreet en praktisch.' een brave student, ik reisde elke dag op en neer naar Utrecht vanuit Amersfoort. Het echte studentenleven heb ik niet geproefd. Natuurlijk ging ik wel eens naar een feestje of de stad in, maar altijd moest ik rekening houden met het boemeltje naar Amersfoort. In die tijd leerde ik Joke, mijn vrouw, kennen. Na mijn afstuderen zijn we samen naar Middelburg verhuisd. In het begin was het best wennen, maar toen we na een paar jaar een huis vonden aan de Noordweg waren we verkocht. Ik kom voor mijn werk nog regel matig in de randstad maar als ik al die bebou wing zie en de ellenlange files, ben ik blij dat ik in Zeeland woon. Het geeft me een rijk gevoel. We zitten dichtbij het strand, als ik vijfhonderd meter loop sta ik in de natuur en ik ben dol op de zee. Wat wil je nog meer? Hoewel ik het Zeeuwse dialect niet onder de knie heb, ben ik me toch een echte Zeeuw gaan voelen. Op de hardloopclub waar ik al jaren lid van ben, kreeg ik les in Zeeuws pra ten. Inmiddels kan ik alle soorten Zeeuws ver staan en van elkaar onderscheiden. En dat komt me vaak goed van pas.' Groene hoek Al snel werd Bert gestrikt voor het bestuur van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). Vanaf 1980 vertegenwoordigt hij de ZMF in de landinrichtingscommissie. Op die manier kwam hij in aanraking met de Zeeuwse waterschappen. In 1994 schoof de ZMF hem naar voren bij de waterschapsverkiezingen. Tot Berts eigen verbazing werd hij gekozen. Dat was echter nog niet alles: namens de 'groene hoek' kwam hij in het dagelijks bestuur terecht. Intussen had hij ook twee banen: leraar biologie en directeur van het Zeeuws Biologisch Museum. 'Vijf jaar ge leden werd me gevraagd of ik interim directeur wilde worden van het museum. Waarom niet, dacht ik toen, interim is toch maar voor een tijdje. Maar intussen ben ik al vijf jaar directeur! Gelukkig bevalt het me nog steeds uitstekend bij het museum. Het voordeel van mijn afwisselende bestaan is dat iedere dag weer nieuwe verrassingen in petto heeft.' Batterij opladen Van de Hoef is een man met een volle agen da. Toch maakt hij tijd vrij voor ontspanning. Zo'n vijf keer per week trekt hij zijn trim- schoenen aan om een kilometer of tien over de Walcherse wegen te rennen. 'Hardlopen is een heerlijke bezigheid. Als ik afgemat thuis kom, weet ik niet hoe snel ik m'n hardloop schoenen aan moet trekken. En al na een paar honderd meter lopen, voel ik dat de bat terij wordt opgeladen. Ik zet alles van me af en kom met een leeg hoofd thuis, 's Avonds probeer ik lekker te ontspannen en wat met de kinderen te doen. Vroeger had ik ook nog een moestuin en kippen en ik had een bijen volkje. Maar dat werd me toch allemaal wat te veel'. Overigens valt het volgens Van de watennierker 14 december 1999

Scheldestromen/de Waterwerker | 1999 | | pagina 14