kunnen wij dan juist die identiteitgebonden zorg aanbieden die de cliënten uit de gere formeerde gemeenten willen'. Een fusie is voor Siloah dan ook niet aan de orde. Grootschaligheid hoeft niet. Lobby Hoekman is min of meer toevallig bij het waterschap terecht gekomen. Hij was raadslid voor de SGP in Borsele. Vanuit die politieke partij is men in 1994 begonnen met een geza menlijke kandidaatstelling voor de water schapsverkiezingen. Voor het eerst heeft toen een politieke organisatie min of meer grip op de voorgedragen kandidaten proberen te krijgen. Hij stelde zich kandidaat voor het waterschap Noord- en Zuid-Beveland en werd inderdaad gekozen. Overigens relativeert Hoekman die SGP-lobby enigszins. 'Daarvoor had het CDA een forse greep op de water schapswereld', zegt hij, 'daar wilde de SGP bij komen. Wij waren dus niet zo uniek'. Heeft hij nu het idee dat de inhoudelijke inbreng vanuit zijn achtergrond groot is? 'Nee', zegt Hoekman heel eerlijk, 'het waterschap is zo'n praktische organisatie dat principiële discus sies zelden aan de orde zijn'. Hij zou er niet eens gelukkig mee zijn als de politieke inbreng binnen de waterschapswereld groter wordt. Juist de doelgerichtheid van het prak tische werk vindt hij zo goed. Dat werkt effi ciënt en snel. Toch voorziet hij dat belangen groeperingen en politieke partijen steeds meer zeggenschap proberen te krijgen in de waterschapswereld, want meer macht lokt nu eenmaal altijd. Daar kun je niet omheen. Geld als middel Hoekman ziet zijn aandachtsveld als gezwore ne zuiver als faciliterend voor de hele organi satie, niet als de sleutelpositie. Geld speelt een centrale rol, maar het is slechts een mid del, geen doel. Cruciaal zijn de kwaliteits- en kwantiteitskwesties binnen het waterschap. Hoekman: 'Het is aardig dat ik met mijn werk drie zo geheel verschillende soorten bedrijfs voeringen meemaak: de zakelijke bedrijfs- kant van de accountancy waar winstmaximali satie het uitgangspunt is, de welzijnswereld van de gehandicaptenzorg, waar geld alleen een middel is om zoveel mogelijk mensen te helpen met het beschikbare budget. Het waterschap zit daar tussenin: de gestelde doelen staan centraal, maar de kostenbeheer sing speelt een grote rol. Met zo matig moge lijke belastingen moetje zoveel mogelijk werk uitvoeren. Dus: het hoogste rendement tegen de laagste kosten. Dat is een erezaak voor mij. Ik zal alles proberen om de kosten zo laag mogelijk te houden'. Samen sterk Mede daarom pleit Hoekman vurig voor een vergaande samenwerking met bijvoorbeeld de verschillende gemeenten in Zeeland of eventueel met bedrijven. 'Op vele gebieden kunnen wij samenwerken, denk bijvoorbeeld aan onderwerpen als de belastingen, riolerin gen, waterzuivering of cartografie. Waarom moeten wij het wiel alleen draaiend houden? Samenwerking is een sleutelwoord in de kos tenbeheersing'. Wat betreft de samenwer king met de gemeenten op het gebied van belastingen ligt er nog een wereld te winnen. 'Waarom moeten wij alleen het wiel draaiend houden? Samenwerking is een sleutelwoord in de kostenbeheersing'. Hoekman is overtuigd van het nut en de noodzaak, maar heeft er begrip voor dat sommige gemeenten nog niet durven door te pakken. 'Zulke ingrijpende zaken hebben toch tijd nodig. Het gevoel van autonomie speelt hierin een rol. Gemeenten zijn bang om hun zaakjes uit handen te geven'. Hij denkt dat er een heel simpele en praktische weg is om uiteindelijk de gemeenten te over tuigen van de voordelen van samenwerking: Toon de voordelen aan, laat zien dat het goedkoper is. Pas uit eigenbelang zullen ze komen. Maar Hoekman weet zeker dat het concept zal werken. Door de schaalvergroting kun je nu eenmaal veel efficiënter werken en heb je een veel grotere know-how. september 1999 15 tniaterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1999 | | pagina 15