Schorren r slikken m platen oude uitlaatwerken, veerdammen en steigers, restanten van dijkvallen en nollen (oude kust- verdedigingswerken loodrecht op de oever). Met de rijke natuur aan de ene kant en de rijke historie aan de andere kant van de dijk is een fiets- of wandeltocht over de dijk een machtig mooie bezigheid. Het rapport van de Milieu-inventarisatie Westerschelde stelt ech ter: 'Het recreatief gebruik van de buiten berm heeft een structureel karakter en kan een ingrijpende invloed hebben op de vogel functie van gebieden. Dit leidt ertoe dat er op bepaalde dijktrajecten een conflict tussen de functies natuur en recreatie kan zijn. Afhankelijk van de specifieke omstandig heden en de periode van het jaar zal dit meer of minder conflicterend zijn.' In het streekplan Zeeland is voor de Wester schelde de combinatie van functies het uit gangspunt. Naast veel aandacht voor de natuurfuncties van de waterkeringen, moet er een goede uitgangssituatie ontstaan voor de ontwikkeling van visserij en recreatiefunc ties. Het beleid is erop gericht de gebruiks mogelijkheden van stranden, oevers, (deltal- wateren, bossen, natuurgebieden en het lan delijk gebied, met inachtneming van primaire belangen, optimaal te benutten en de diversi teit die hierbij bestaat in stand te houden. Reacties Jan Willem Slager, woordvoerder van Rijkswaterstaat, afdeling Zeeland, project Zeeweringen, reageert gelaten op het voor nemen van waterschap Zeeuwse Eilanden: 'We zijn terughoudend wat betreft het recre atief gebruik van de onderhoudswegen op waterkeringen. We vertrouwen erop dat waterschap Zeeuwse Eilanden zal handelen volgens gemaakte afspraken en alle betrok ken partijen eerst zal horen voordat het een besluit neemt. Een officiële reactie is in de maak.' Geertje van de Krogt, medewerker lokale planologie van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), is verbaasd over het voornemen van het schap: 'Vooral de manier waarop het waterschap een voorstel doet voor het recre atief gebruik van alle onderhoudswegen van waterkeringen verbaast me. Er zijn afspraken De Westerschelde huisvest een rijke natuur. Aan de buitenzijde van de waterkeringen ligt het Schelde-estuarium. Kenmerkend is dat door getijdenwerking schorren, slikken en platen ontstaan, afgewisseld met diepe getijdegeulen. Schorren zijn de hooggele gen randgebieden van de getijdezone en liggen over het algemeen tegen de water- kering aan. Zij worden slechts af en toe geheel of gedeeltelijk overspoeld en zijn voorzien van een fijn vertakt krekenstelsel. De schorren zijn van belang als broedge bied, hoogwatervluchtplaats, foerageerge- bied voor vogels en groeiplaats voor zout- vegetaties. De slikken en platen vormen uit gestrekte oppervlakten van doorgaans kale of schaars begroeide gebieden met een vaak grillige structuur. Zij zijn door het voedselaanbod van grote betekenis als kin derkamer en opgroeigebied voor de marie ne fauna (bijvoorbeeld tong en garnalen) en als foerageergebied van vogels. Op ver schillende plaatsen liggen de slikken direct tegen de waterkering aan. - - Y." -■<». september 1999 9 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 1999 | | pagina 9