September 1998: het operationeel maken van een extra pomp bij gemaal De Eendracht op Tholen. bestrijdingsplan' dat vooral gericht is op de bescherming van woonkernen, zoals Sint Philipsland en Sint Annaland. De uitwerking voor beide dorpen werd onlangs op de dis trictsbijeenkomst van het waterschap te Sint Annaland al toegelicht. De meer officiële presentatie ervan door gemeente en water schap zal in april plaatsvinden. Na Tholen zullen naar aflopende prioriteit de andere gemeenten in het gebied van Zeeuwse Eilanden volgen. Wat betreft het buitenge bied wordt gewerkt aan een 'waterkansen en -knelpuntenkaart' als onderdeel van het Waterhuishoudingsplan van de provincie Zeeland, waarbij de direct belanghebbenden uiteraard niet worden vergeten. Momenteel zijn de landinrichtingsprojecten Schouwen-Oost en Schouwen-West in voor bereiding. Om daar de waterbeheersing goed in te passen is voor deze gebieden gestart met een systeemanalyse, waaraan behalve het waterschap ook de provincie, DLG, de beide landinrichtingscommissies, ZLTO en de natuurbeschermingsorganisaties meewerken. Doel van de analyse is het vinden van de meest optimale inrichting van het gebied voor een zo efficiënt en effectief mogelijk waterbeheer, waarmee recht wordt gedaan aan alle functies van het gebied. Kansberekening Uit deze opsomming blijkt wel dat het water schap niet alles in z'n eentje kan; gemeenten, provincie, Rijkswaterstaat enzovoort zijn nauw bij de waterbeheersing betrokken. Intensief overleg is dan ook onontbeerlijk. Een andersoortige partner is het Waterloop kundig Laboratorium dat in opdracht van de Unie van Waterschappen het rapport 'Normen voor waterbeheer; op welke gron den?' heeft opgesteld. Hieruit blijkt dat het behalen van de gemaalcapaciteit (een gemaal is ontworpen om 11,5 mm regen per etmaal te kunnen verwerken) nog geen garantie is dat wateroverlast voorkomen wordt. Er moet ook worden gekeken naar het systeemge drag, dat wil zeggen dat kan worden aange geven welke kans er is dat het watersysteem in een bepaald gebied faalt op basis van de schadegevoeligheid van zo'n gebied. Bij deze kansberekening speelt niet alleen de gemaal capaciteit een rol, maar ook factoren als In februari werd de eerste noodbemaling getest bij gemaal Glerum (Kruiningen). De pomp werkte prima. Momenteel wordt het systeem van leidingen en koppelingen nog verbeterd om lekken en beschadigingen aan de dijk te voorkomen. De noodbemalingen zullen regelmatig worden gebruikt, bijvoor beeld voor het leegpompen van bassins op zuiveringsinstallaties. Op die manier blijven de pompen in conditie en houdt het bedie ningspersoneel kennis en ervaring op peil. grondsoort en grondgebruik (weidegrond, akkerbouw, hoogwaardige land- en tuin bouw, glastuinbouw, woongebied, bedrijven terrein of natuur). De traditionele hydrologi sche benadering waarbij het hele water- schapsgebied dezelfde afvoernorm heeft, wordt hiermee losgelaten. Feitelijk is een tekort aan waterberging in combinatie met ongewenst grondgebruik op laaggelegen percelen het grote probleem waarvoor waterschappen en andere over heden zich zien gesteld. Wanneer de ber gingscapaciteit in het gebied van Zeeuwse Eilanden met 0,1% vergroot moet worden, zou dat ruim twintig miljoen gulden kosten! De landelijke Onderzoekscommissie Water beheer 21e eeuw zal medio 2000 met een definitief advies komen over de waterhuis houding van hoofd- en regionale watersyste men, waarbij het begrip 'berging' ongetwij feld een grote rol zal spelen. (Schouwen-Duiveland). De eerste voldoet, zij het dat het wateriopenstelsel vermoedelijk verbeterd moet worden, en de laatste wordt dit voorjaar omgebouwd. Bij enkele gemalen bleek in september 1998 de temperatuur door het langdurig maximaal draaien storin gen op te leveren. Vandaar zijn of worden in vijf gemalen temperatuurbeperkende maat regelen uitgevoerd om zo de bedrijfszeker heid te verhogen. Samenwerking Om de waterbeheersing in het uiterste oos ten van Zuid-Beveland te verbeteren, is met het Brabantse buurwaterschap Het Schelde- kwartier afgesproken een beweegbare stuw- constructie bij de sifon onder het Scheide- Rijnkanaal te realiseren. Er is overeenstem ming over de nieuwe streefpeilen, de con structie en de financiering. Met de aanleg wordt dit voorjaar gestart. Met Rijkswaterstaat wordt gesproken over het peilbeheer van het Veerse Meer en dat van het Volkerak/Zoommeer, over het opstel len van voorwaarden voor het sluiten van de Stormvloedkering en over het verbeteren van de registratie van de waterstanden in de omliggende wateren. Met de gemeente Tholen is begonnen met het opstellen van een zogeheten 'Water maart 2000 5 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 5