de sector Wegen, Ineke Hart voor Water beheer, Ad Beaufort van de sector Water keringen en Paul van Hercules voor de sector Middelen. 'Heel veel medewerkers van Zeeuwse Eilanden hebben geen idee van wat er allemaal omgaat aan afval. De afdeling Financiën splitst nu alle kosten die met afvalverwijdering te maken hebben uit. Het is nog een hele opgave om te bepa len wat daar allemaal onder valt. Het ver voeren van baggerspecie naar de verbran dingsoven in Moerdijk? Ja, natuurlijk valt dat onder afvalverwijdering. Maar het was sen van bedrijfskleding? Dat ligt niet direct voor de hand.' Nu er inzicht is in welke sector waar afval produceert, vervoert of verwijdert, kunnen de coördinatoren over leggen hoe de kosten zijn te drukken en hoe de afvalstromen het best zijn te leiden. Het uiteindelijke doel is een soort milieustraat in het groot: acht centrale opslagplaatsen ver deeld over de districten van het beheerge- bied van Zeeuwse Eilanden. Er zullen volgens het Plan van Aanpak centrale opslagplaatsen voor afval komen in Eindewege (de nieuwe loods is in het najaar klaar), Driewegen, Krabbendijke, Grijpskerke, Ritthem, Wissenkerke (nieuw te bouwen), Zierikzee en Sint Maartensdijk. Voor elk terrein heeft ERS samen met Zeeuwse Eilanden een ont werp gemaakt voor de inrichting van deze centrale opslagplaatsen. Daar is opslagruim te voor diverse soorten afval: bermgrond, hout, metaal, puin, zwerfvuil, kunststoffen, banden, groenrestproducten en TAG (teer- houdend asfaltgranulaat). Voor gevaarlijk afval (chemicaliën en dergelijke) komt er een kluis die aan allerlei strikte eisen vol doet. Zo kan het gevaarlijke afval veilig opgeslagen worden tot verwijdering. Winst Wat gaat deze operatie het waterschap nu concreet opleveren? Organisatorisch gaat er veel veranderen: er komt een duidelijke organisatiestructuur voor het afvalmanage- ment. Er is nu inzicht in de gemaakte kosten en de kostenverdeling. Centrale, beheers bare opslagplaatsen verdeeld over de districten kan een voordeel opleveren. Het waterschap beschikt over een afvalregistratie- systeem waaruit duidelijk wordt welke sec tor welk afval heeft, hoeveel afval en wie waarvoor betaalt. Dat is een grote winst. Marcel Waijers, adviseur afvalstoffen- management bij ERS, vertelt: 'In het eerste jaar van het project heeft Zeeuwse Eilanden al drie ton verdiend door stroomlijning van afvalverwijdering en bewustwording bij de medewerkers die dat aangaat. Omdat de kostenposten in aantal veel groter waren dan verwacht, lijkt het alsof de totale kosten wat betreft de afvalstoffen in verhouding zijn gestegen, maar het tegendeel is waar. Ik denk dat de grote klapper wat kostenbespa ring betreft voor Zeeuwse Eilanden zal lig gen in de aanbesteding van één of een beperkt aantal transporteurs van afval. Nu laat Zeeuwse Eilanden veertig soorten afval door zestig verschillende transporteurs ver voeren. Dat is niet erg efficiënt. Ik verwacht dat - na aanbesteding - het project afval- management het waterschap een besparing van tien procent van de totale kosten voor afvalverwijdering zal opleveren: vijf tot zes ton dus op jaarbasis.' maart 2000 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 7