hiermee zijn specifieke geur en kleur. Er ont staat een natuurlijker water. Stikstofverbindin gen - met name nitraat - worden voor een groot deel omgezet in luchtstikstof in het wortel- zonefilter. Fosfaten worden aan de bodem gebonden door opname in de helofyten. De verwachting is dat het water, dat het helofyten- f ilter verlaat, de streefwaarde voor stikstof in oppervlaktewater benadert. De streefwaarde die Zeeuwse Eilanden hanteert is vier milligram stikstof per liter oppervlaktewater. Wat de waarde werkelijk zal zijn, weten we niet eerder dan eind 2001, omdat helofyten eerst tot vol wassen planten moeten uitgroeien om een goed onderzoeksresultaat te krijgen. Wanneer het resultaat positief is, is het denkbaar dat er bij toekomstige uitbreidingen of nieuwbouw van andere rwzi's ook helofytenfilters worden aangelegd. Ondanks deze extra zuivering is het geen drinkwater dat uiteindelijk de Oosterschelde instroomt. Het is schoon sloot water. Schoon genoeg om op het oppervlakte water te worden geloosd, zonder dat dat kwalijke gevolgen heeft voor natuur en milieu in en om sloot en plas. Schoon genoeg voor planten en dieren om gezond in te leven. Tekening van het helofytenf ilter, dat ten noorden van de rwzi wordt aangelegd. ter tegen te gaan. Te veel voedingsstoffen in het water veroorzaakt een explosie aan algen- groei. Het zicht zal onderwater verminderen, waardoor vissen moeilijker hun prooi kunnen vinden. Grote hoeveelheden algen verhinde ren zonlicht door te dringen tot een redelijke diepte, waardoor fotosynthese niet kan plaats hebben. Er zullen minder soorten waterdieren en -planten leven in het oppervlaktewater. Een gegeven dat nog versterkt wordt door het gebrek aan zuurstof: algen verbruiken veel zuurstof en laten weinig over voor de rest van het waterleven. Om dit allemaal te voorko men, is het van groot belang het gehalte fos faat en nitraat in het oppervlaktewater te ver minderen. Daarom neemt het waterschap ook de moeite dit helofytenfilter aan te leggen. Maar hoe zorgt een rietveld er nu voor dat er minder fosfaat en nitraat in het oppervlakte water terecht komt? ten in een rietfilter die zorgt voor de grote efficiëntie van een helofytenfilter. Het riet neemt ook voedingsstoffen op. Deze worden verwijderd door het riet eenmaal per jaar te maaien. Dat gebeurt echter niet met al het riet; een gedeelte wordt niet gemaaid, zodat vogels zoals de karekiet daar kunnen broeden. Uit proefnemingen in Duitsland is gebleken dat het rietzuiveringssysteem ook 's winters goed blijft functioneren, als de rietplanten zijn afgestorven. De bacteriën blijven hun werk doen, zolang de bodemtemperatuur niet onder de vijf graden komt. De temperatuur van de bodem komt zelden onder de vijf gra den omdat de afgestorven rietplanten een iso lerende deken vormen op het rietveld. Bovendien is het afvalwater niet ijskoud wan neer het de zuivering verlaat en op het riet veld terechtkomt. Hierdoor is het plantenbed goed beschermd tegen bevriezing en blijft het systeem functioneren. Werking De werking van het helofytenfilter, met name het onderdeel wortelzonefilter, berust vooral op de activiteiten van bacteriën in de bodem. Rond de rietwortels ontwikkelen zich na korte tijd grote concentraties bacteriën die de afval stoffen in het water zeer efficiënt afbreken. De bacteriegroei rond de wortels wordt bevor derd door de rietplanten, die als een soort snorkels zuurstof uit de lucht opnemen en naar de wortels transporteren. Wat verder van de wortels af is de bodem zuurstofarm en daar bevinden zich weer andere bacteriën die geen zuurstof nodig hebben. Het is juist deze unie ke combinatie van verschillende bacteriesoor Streefwaarde Organische stoffen blijven in het natuurlijke filter van het vloeiveld achter, net als het nog aanwezige ammonium. Het effluent verliest De rwzi Sint Maartensdijk is vorig jaar volledig gereno veerd. Als laatste fase van het project wordt momenteel een helofytenfilter aangelegd. Het grondwerk zal eind juli klaar zijn. Naar verwachting stroomt in het late najaar het eerste effluent door het rietfilter.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 11