fietspad ST. FELIXWEB waterschap; vooral de historische dieselmotor is een lust voor het oog. De ingebruikname van het gemaal maakte een einde aan de pro blemen in de Schengepolder. De Piet mag van wege zijn historische waarde dan ook niet ont breken in een route van het waterschap. Vandaar dat de route vanaf volgend jaar langs De Piet zal lopen, waarbij de fietser ook een blik kan werpen op de prachtige Westerschenge om vervolgens koers te zetten richting Wolphaartsdijk. Hier passeert de route het natuurgebied Middelplaten, met een ongekende variëteit aan planten en vogels. Hierdoor zullen slechts weinig fietsers oog hebben voor de Muraltmuurtjes op de polder dijken, laat staan voor het gemaaltje Muidenweg. Wind in de rug In de jachthaven van Wolphaartsdijk zijn de Muraltmuurtjes, stenen waterkeringen uit de 19e eeuw, opnieuw zichtbaar. Ook in deze toeristische omgeving is het waterschap verte genwoordigd: gemaal Oosterland ligt aan de rand van de haven. Over polderwegen en fiets paden bereikt de route de Zandkreekdam. Bood het Walcherse en Zuid-Bevelandse deel van de route nog regelmatig beschutting van bos, op Noord-Beveland gaat de route door de vlakke polders en over de dijken. Een lekker temperatuurtje en wind in de rug verhogen het plezier hierbij zeker. Even op adem komen kan hier op de vele bankjes langs de route, grotendeels geplaatst door het waterschap, of op een van de terrasjes in Kortgene. Na Kortgene volgt een van de mooiste delen van de route over het fietspad richting Goudplaat. Dit pad loopt direct langs het Veerse Meer en biedt een indrukwekkend uitzicht over het meer en de natuur. Het haventje van Geersdijk dat daarbij gepasseerd wordt, was in de 19e eeuw in gebruik als aanlegplaats van een pon tje naar Zuid-Beveland. Hierna is het haventje ook gebruikt voor de verscheping van land bouwproducten, maar ook voor materialen voor de polderwegen. Het huidige haventje wordt gebruikt als vluchthaven voor de water sport. Laatste loodjes Via twee bijzondere polders gaat de route richting Kamperland, het laatste dorp aan de route. Tussen Geersdijk en Kamperland loopt de route namelijk langs het natuurgebied Goudplaat, door de Soelekerkepolder en de Spieringpolder. De totstandkoming van eerst genoemde polder maakte een einde aan 43 jaar zonder afsluiting. Dit vormde de langste periode in de bedijkingsgeschiedenis van Noord-Beveland zonder landaanwinst. Door de goede ondergrond van deze polder hebben hier geen oever- of dijkvallen plaatsgevonden. De nabijgelegen Spieringpolder vormde de laatste inpoldering van Noord-Beveland in 18S6. Na deze polders voert de route langs de haven van Kamperland en passeert daarbij wederom een gemaal, in dit geval gemaal Jacoba. Op het laatste deel van de route wor den de recreatie- en natuurgebieden Schotsman en Ruiterplaat gepasseerd. Dit zijn voormalige zandplaten, waar beplanting is aangebracht. Vroeger waren deze platen belangrijk voor de duinvorming. Bij het berei ken van de Veerse Dam krijgt de fietser nog eenmaal een goede blik op het Veerse Meergebied, met het afwisselende landschap en de bewogen historie. juni 2000 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 6