zijn de Zeeuwse dorpen en steden in de winter uitgestorven. Daar moet Vitaal Platteland ver andering in brengen. Plattelandsvernieuwing is voor de Zeeuwse agrariërs overigens geen nieuw begrip. Op zoek naar andere inkomsten bronnen kwamen allerlei initiatieven van de grond. Minicampings, winkels met biologische producten en kaasboerderijen zijn voorbeel den die waarschijnlijk niemand vreemd in de oren klinken. Ook spelen agrariërs al jaren in op nieuwe maatschappelijke behoeften. Bijvoorbeeld de vraag naar biologische produc ten of het verlangen naar recreatieve mogelijk heden op het platteland. Plattelandsver nieuwing is dan ook een proces met veel gezichten. Agrariërs en recreatieondernemers worden uitgedaagd met nieuwe ideeën te komen. Zo valt te denken aan het telen van bij zondere gewassen, het verkopen van produc ten in een eigen winkeltje of het serveren van zelfgeteelde producten in een eettent op het platteland. De mogelijkheden zijn oneindig. Gezonde beplanting In één van de vorige Waterwerkers onder streepte dijkgraaf Gosselaar het belang van een levenslustig platteland. De dijkgraaf duid de in zijn column aan dat het waterschap in het buitengebied rekening moet houden met waterwerker andere belangen dan alleen de traditionele. Het gebruik van de wegen bijvoorbeeld, is niet meer alleen een zaak van de oorspronkelijke gebruikers. Tegenwoordig maken ook scholie ren, toeristen, sluipverkeer en vele anderen gebruik van onze wegen. Sterker nog, ze maken er niet alleen gebruik van, ze stellen er ook eisen aan. Gosselaar: 'Het platteland wordt steeds levenslustiger. Een groot deel van de maatschappij neemt er bezit van'. Om alles in goede banen te leiden en om iedereen opti maal van het landschap te laten genieten, werkt Zeeuwse Eilanden samen met andere overheden. Er wordt dan ook van alles aan gedaan om de waarde van het landschap te vergroten. Zo is het waterschap in het najaar van 1999 gestart met de uitvoering van het Groenstructuurplan, een plan dat de aanpak van de beplanting op de voormalige Zeeuwse eilanden behelst. Het doel is dat weer een gezonde beplanting ontstaat waar iedereen met volle teugen van kan genieten. Veel bomen zijn in een slechte conditie en moeten vervangen worden door jonge, gezonde beplanting, leder eiland krijgt een karakteris tieke beplanting. Elementen van vroeger tijden worden teruggebracht in het landschap. Een voorbeeld is de terugkeer van een duidelijke scheiding tussen oude en nieuwe gebieden zodat historische waarden belicht worden. Genieten van de natuur Vorig jaar heeft het waterschap het beheer en onderhoud van een aantal voorzieningen in

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 8