Kwaliteit, arbo en milieu Vruchtbare samen werking bij Yersekse bloem dijk Zone-60 ook in De Poel Afgelopen voorjaar ging bij Zeeuwse Eilanden het KAM-project voor rwzi's van start. Het KAM-project richt zich op het opzetten van een systeem waarin kwaliteits zorg, arbeidsomstandigheden en milieu cen traal staan. De afdelingen Zuiveringsbeheer en Onderhoud Technische installaties van rwzi Walcheren te Ritthem treden op als pilotafdelingen. Tot nu toe wordt vooral gewerkt met allerlei los van elkaar staande procedures en werkwijzen. Dat leidt soms tot verwarring. In het KAM-project worden alle procedures samengevoegd tot èèn overzich telijk geheel. Uiteindelijk komen de procedu res terecht in een handzaam boek waarin allerlei zaken in èèn oogopslag te vinden moeten zijn. Werden procedures tot nu toe vooral van bovenaf opgelegd, deze keer moet de infor matie vooral van de werkvloer komen. Want wie weten beter hoe er gewerkt wordt dan de mensen van de zuivering zelf? Het KAM-pro ject vraagt dan ook veel van de medewerkers. Maar zij krijgen er ook wat voor terug: duide lijke werkprocedures, een veilige werkomge ving en een efficiënte bedrijfsvoering. En voor het waterschap is het van belang dat aan dacht voor kwaliteitszorg, arbo en milieu leidt tot verbetering van de kwaliteit van het werk. Jan Dees, sectorhoofd Waterbeheer: 'Onze afdeling Zuiveringsbeheer is gelukkig in staat te concurreren met het bedrijfsleven. En omdat er veel concurrentie is, moet je je taak zo goed mogelijk uitvoeren. Je mag best laten zien dat je het als waterschap goed doet. We willen een modern bedrijf zijn en aandacht voor kwaliteitszorg is dan ook heel belangrijk. Bij het Kam-project wordt de verantwoorde lijkheid zo laag mogelijk op de werkvloer gelegd. En als je vertrouwen in elkaar hebt, moet je een heel eind kunnen komen.' Het project wordt in eerste instantie alleen in Ritthem opgezet. Als de pilot met succes wordt afgesloten, gaan ook de andere zuive ringsinstallaties het handboek gebruiken. Zeeuwse Eilanden heeft prachtige plekjes in zijn gebied. Sommige zijn ware schoonheden. Een voorbeeld van zo'n plekje is de Breedsendijk bij Yerseke. Deze dijk is een van de mooiste bloemdijken van Zuid-Beveland. Het beheer van deze dijk laat het waterschap over aan Stichting Landschapsverzorging Zeeland (SLZ). De vrijwilligers van deze stich ting onderhouden de dijk en ze zorgen ervoor dat de vele zeldzame bloemsoorten ook volgend jaar in volle glorie op de dijk bloeien. En iedere jaar is de dijk mooier om te zien. Ook afgelopen zomer was de bloemen weelde een lust voor het oog. Zeldzame bloemsoorten als het geelhartje, de ratelaar, aardaker en moeslook waren op de Breedsendijk te bewonderen. In totaal zijn er ruim vijftig bijzondere soorten te ontdekken. In overleg met SLZ heeft het waterschap besloten komend najaar èèn kant van de dijk te beplanten met bomen. De dijk is namelijk opgenomen in het Groenstructuurplan van het waterschap. SLZ is blij dat de dijk slechts aan één kant beplant wordt. Het beheer van een bloemdijk wordt er namelijk niet makke lijker op als er bomen staan. Het waterschap gaat een groot deel van de polderwegen inrichten als Zone-60 gebied. Dit betekent dat de maximumsnelheid in die gebieden daalt van tachtig naar zestig kilome ter per uur. Deze maatregel wordt soms onder steund door aanvullende maatregelen zoals de aanleg van plateaus op gevaarlijke kruisingen. Het waterschap gaat ook het gebied rond de Poel tussen Goes en Heinkenszand inrichten als zo'n Zone-60 gebied. Bij die inrichting komen heel wat belangen om de hoek kijken: de agra riër die zonder al te veel obstakels zijn fruit naar de veiling wil brengen, de schooljeugd die zonder gehinderd te worden naar school wil fietsen, de automobilist die via De Poel naar Goes 'sluipt', de natuurorganisaties die een rus tige Poel wensen en ga maar door. Om zo goed mogelijk aan ieders wensen en verlangens tegemoet te komen organiseerde het water schap in juni avonden waarop belanghebben den hun zegje konden doen. Samen met hen bracht het waterschap zowel de problemen als de oplossingen voor die problemen in kaart. Momenteel wordt hard gewerkt aan een uit voeringsplan. Dit wordt in november aan de belanghebbenden voorgelegd. De uitspraken van belanghebbenden over de oplossingen vormen de basis voor het plan. september 2000

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 12