Intwis-waterkeringen klaar! Duiker goed alternatief voor brug Nieuwe samenwer kingsovereenkomst project Zeeweringen Èfk Het versterken van de zeeweringen waarvan ge bleken is dat de steenbekleding te licht is (ofwel: project Zeeweringen), gaat onverminderd voort. In het gebied van waterschap Zeeuwse Eilanden is afgelopen zomer de Schoorse zeedijk bij Hans- weert over een lengte van 2,9 kilometer grondig onderhanden genomen (foto). Het werk is uiter mate voorspoedig verlopen, zodat het hele tra ject eind oktober van nieuwe, zware betonzuiien was voorzien. Dit brengt het aantal kilometers dat versterkingsactiviteiten heeft ondergaan aan de noordoever van de Westerschelde op 15,6. De vrijgekomen oude stenen kregen een nieuwe bestemming. Hiermee heeft het waterschap de havendam die bij het bedrijf van Van der Straaten te Hansweert ligt kunnen laten opknappen. Momenteel bereiden de ontwerpers van het projectbureau Zeeweringen van Rijkswaterstaat in nauwe samenwerking met medewerkers van het waterschap de plannen voor 2001 voor. Voor Zeeuwse Eilanden betekent dit dat er volgend jaar op drie plaatsen dijkvakken met te zwakke steenbekleding op de schop gaan. De betreffen de dijkvakken zijn de Paviljoenpolder ten zuid oosten van Bath (4300 m), de Biezelingsche Ham ten zuidoosten van 's-Gravenpolder (3100 m) en de Waarde- en Westveerpolderten zuiden van Waarde (3900 m). De aanbesteding van de wer ken is begin 2001, de start zoals gebruikelijk op 1 april, direct na het stormseizoen. De brug op de Kokuitsweg bij Kattendijke op Zuid-Beveland verkeerde in dermate slechte staat dat slopen en geheel vernieuwen de beste optie was. Een kostbare aangelegenheid, temeer omdat er op die plaats eigenlijk geen brug nodig is. Een grote duiker onder de weg zou ook volstaan om het water af te voeren. Het karwei was eind november klaar. In plaats van een brug is er een grote betonnen koker van 2.20 m breed, 2 meter hoog en 18 meter lang geplaatst (foto). Uitgerekend is dat die maten voldoende zijn om het polderwater af te voeren. De wegbermen zijn aangevuld en aan beide kanten met 2.60 meter verbreed, zodat ook die aan de recente veiligheidsnormen vol doen. Boven de waterlijn zijn aan weerszijden van de koker twee ecoduikers aangelegd, bui zen met een diameter van 60 cm, zodat kleine Medio december is het Bestuurlijk Overleg van het project Zeeweringen akkoord gegaan met het voorstel de samenwerkingsovereenkomst een andere opzet te geven. Deze overeen komst regelt de rechten en verplichtingen van Rijkswaterstaat en de waterschappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen in het kader van de steenglooiingsproblematiek. Tot dusver werd de overeenkomst ieder jaar opnieuw gesloten. In de nieuwe opzet worden de finan ciële lasten per onderdeel zoveel mogelijk aan een van beide partijen toebedeeld, wat inge wikkelde verrekeningen voorkomt. Uitgangspunt was daarbij dat de wijziging voor beide partijen budgettair neutraal zou zijn. De nieuwe samenwerkingsovereenkomst gaat met terugwerkende kracht op 1 januari 2000 in en geldt tot het einde van het project. Omdat het algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden pas in april weer bij elkaar komt, heeft de dijkgraaf heeft de samenwer kingsovereenkomst 'onder voorbehoud van goedkeuring van dit bestuursorgaan' gete kend. Aansluitend aan het Bestuurlijk Overleg is de welhaast traditie geworden eindejaars- bijeenkomst voor alle betrokken instanties en medewerkers gehouden. Hierbij ging de zo juist gereed gekomen videofilm over het pro ject in première en werden de contacten over en weer in informele sfeer verstevigd, wat uit eindelijk het doel van zulke bijeenkomsten is. zoogdieren zoals muizen en egels ook de over steek kunnen maken. Dit laatste is gedaan, omdat het gebied onderdeel van een ecologi sche verbindingszone is. Dieren waarvan we niet willen dat ze zich verspreiden zijn muskusratten. Deze kunnen grote schade aan slootkanten aan richten door hun graafzuchtig gedrag. Om hen te misleiden is er een zogenaamde nepduiker aangelegd, voorzien van een klem. De wegkrui- sing is voorlopig met klinkers bestraat. Asfal tering ervan zal volgend jaar gebeuren. Met het project was een bedrag van ongeveer 220.000,- gemoeid. De gegevens die de landmeters van het water schap buiten verzamelen (foto), worden binnen in het Geografisch Informatie Systeem (Gis) inge voerd. Op 25 oktober werd een belangrijke mijl paal gevierd: de module waterkeringen van Gis- Intwis was klaar. Intwis staat voor Interwater- schappelijk Informatiesysteem, waaraan zeven waterschappen en Rijkswaterstaat onder leiding van Zeeuwse Eilanden samen werken. De modu le - de eerste die klaar is - herbergt alle gegevens van waterkeringen, zodat ondermeer de veilig heid van deze keringen bij extreme weersom standigheden 'droog' getoetst kan worden. 13

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 13