Moby's helpen op Texel Een waterschapsmedewerker in de weer met een Moby tijdens de eerste proefneming, afge lopen voorjaar bij gemaal Glerum te Kruiningen. te nemen. Om deze dienstverlening snel te realiseren, is rekening gehouden met de con structie van de pompen. Zo worden ze onder andere niet met boutjes en moertjes in elkaar gezet, maar is er een soort kliksysteem met snelkoppelingen ontwikkeld. De Moby is niet zomaar een losse pomp, maar eigenlijk een opzichzelfstaand gemaal, bestaan de uit een bodemplaat, een krooshek, een aan- zuigvoorziening, een pomp, een pompschacht met persaansluiting en schakelkast met fre quentieregelaar en het nodige persleidingma teriaal met eerder genoemde snelkoppelingen. Werkzaamheden Met de Moby's kan tijdens noodweer een situ atie als in 1998 deels worden verholpen. De pompen worden dan opgesteld bij de grootste knelpunten en in de zwakste gebieden. Maar wat gebeurt er met die pompen in de tussentijd? De pompen staan niet zomaar te wachten op het slechte weer, maar ze worden ook ingezet voor werk aan gemalen en andere waterkunst werken zoals sluizen. Als één van de vaste pom pen buiten bedrijf is, kunnen de Moby's de capaciteit aanvullen. Onlangs werd er één inge zet in de Damespolder op Zuid-Beveland. Voor onderhoudswerk was het nodig om een stuk watergang droog te pompen. Bij gemaal de Poel bij Goes werd in november ook een nood- pomp ingezet toen het gemaal vanwege een asbreuk langere tijd slechts op halve capaciteit zou kunnen draaien. De Moby's draaien daar naast ook geregeld 'droog' om de pompen in conditie te houden en om het bedieningsperso neel kennis en ervaring op te laten doen. Andere maatregelen Er zijn nog meer maatregelen die het water schap heeft genomen om een dergelijke situ atie als in 1998 niet nogmaals mee te maken. Zo zijn onder andere de instroomopeningen van de gemalen door extra baggeren vergroot. Ook heeft het waterschap er voor gezorgd dat som mige gemalen een capaciteitsuitbreiding heb ben gekregen en ook heeft het in een aantal gemalen de klimaatbeheersing verbeterd. Als alle pompen langdurig moesten draaien, gebeurde het regelmatig dat de temperatuur in het gemaal dusdanig opliep dat er storingen optraden. Al met al: voorkomen is beter dan genezen. De kansen op extreme wateroverlast kunnen klein zijn, maar de gevolgen zijn des te groter. Ook in november van dit jaar ondervond Nederland last van zware neerslag, die behoorlijke overstromingen tot gevolg had. Het gebied van Zeeuwse Eilanden bleef daarvan gevrijwaard, maar andere delen van Nederland konden het niet droog houden. De hulp van ons waterschap werd ingeroepen. Op 10 november gingen de waterschapsmede werkers Wim van de Kreeke, Rien de Wilde en Giljam Krijnsen met twee grote mobiele pom pen naar Texel. De weersverwachting in Zeeland was dat er slechts maximaal tien milli meter regen zou vallen, terwijl het er in het noorden slecht uitzag. Omdat deze hoeveel heid geen problemen zou opleveren en omdat het winterpeil uit voorzorg al met een decime ter was verlaagd, besloot Zeeuwse Eilanden het waterschap Hollands Kroon een handje te hel pen. De twee andere noodpompen (waarvan er een al actief was) hield Zeeuwse Eilanden zelf gereed voor eventuele calamiteiten in het eigen gebied. Daarnaast stonden nog de kleine re pompen paraat. Zes uur Om 14.30 uur die dag werden de pompen naar Texel gebracht, waar de eerste op zaterdag 11 november om 4.00 uur operationeel was. De tweede was 's middags om 14.00 uur gereed. De nieuwe pompen werkten voor de eerste keer in een noodsituatie. Wim, Rien en Giljam hebben samen met een elektrotechnische medewerker van de fabrikant Bosman ervoor gezorgd dat de pompen binnen 24 uur opera tioneel waren. Dit betekent dat de pompen bij calamiteiten in ons eigen gebied binnen zes uur operationeel zouden kunnen zijn. De richtlijnen zouden hierbij ruim worden gehaald. Van deze eerste test is geleerd dat er beluchters aan het leidingwerk moeten worden toege voegd om te voorkomen dat het de leidingen vacuüm trekt. Dit is namelijk gebeurd, waar door er schade is ontstaan aan het leidingwerk. Het was al met al een leerzame ervaring. Handen ineen De gemeente Texel en waterschap Hollands Kroon hebben het bijzonder gewaardeerd dat ons waterschap hen ter zijde heeft gestaan. Door de handen ineen te slaan is het gelukt om het waterpeil in korte tijd terug te brengen tot het winterpeil. Ook worden de drie medewer kers nogmaals bedankt. Om deze onderneming te laten slagen, hebben zij wel het waterschaps- feest moeten missen. december 2000 5 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 5