Scharendijke Brouwershaven Schouwen Serooskerke Kerkwerve Duiveland Zierikzee de deelgebieden 1 t/m 11 natuurherstelplan Tureluur uit 1992. Inmiddels is Schouwen-Oost aangemeld als landinrich- tingsgebied bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en is aldaar positief ontvangen. In die landinrichtingscommissie zijn verschillende belanghebbenden als advi seurs vertegenwoordigd: gemeente, Dienst Landelijk Gebied, Recron, Zeeuwse Milieu federatie, waterschap Zeeuwse Eilanden en de provincie Zeeland. In de commissie zelf zitten twee agrariërs en twee natuurbeschermers, naast mevrouw De Haan als onafhankelijk voorzitter. Waarom is dit plan geboren? Bij hoogwater is het voor vogels van de Oosterschelde steeds lastiger voedsel te vinden. Daarom is het nodig fourageerplekken te creëren voor deze vogels. In de winter kan het gebied dienen als opvang voor overwinterende ganzen. Het waterpeil in het gebied wordt ten behoeve van de natuur met ongeveer 90 cm. verhoogd. In een conve nant tussen de provincie Zeeland, Dienst Landelijk Gebied, het ministerie van LNV en waterschap Zeeuwse Eilanden worden zaken als peilbeheer, mogelijke schade en dergelijke geregeld. Er is een proefperiode van vijfjaar afgesproken. In die tijd wordt de waterbeheer sing nauwlettend gevolgd en zonodig bijge stuurd. Natuurlijke weg In die vijfjaar proefperiode zullen de stuwen in het natuurgebied hoog staan, zodat het water vanuit het natuurgebied alleen indirect de polder in kan stromen. Binnen drie jaar zal Compensatie Door verhoging van het waterpeil in het natuurgebied zal de druk van het grondwater toenemen. Om schade aan landbouwgrond vanwege kweldruk in de aangrenzende perce len te voorkomen, krijgt een strook grond van vierhonderd meter breed rondom het gebied een speciale functie. In deze zone worden compenserende maatregelen uitgevoerd: de grond wordt opgehoogd of er wordt extra drainage gelegd en als dat niet genoeg is, worden beide voorzorgsmaatregelen toege past. De peilverhoging zal pas intreden, wan neer de compenserende maatregelen zijn uit gevoerd. De kosten van deze nieuwe inrichting van het Schouwse land worden geraamd op 34 miljoen gulden: voor de aankoop van de grond, voor de ruiling van landbouwgronden, voor de compensatiemaatregelen en voor de aanleg van het natuurgebied. waterwerker het water in het natuurgebied op het gewens te hogere peil zijn. Dat kan niet sneller, want het water moet er via de natuurlijke weg komen: hemelwater en kwel. Pas na tien jaar zal er echt sprake zijn van een natuurgebied. Het nieuwe natuurgebied komt onder beheer van Staatsbosbeheer. Na het broedseizoen zul len koeien het gebied beweiden. Op de voor malige stortplaats komt misschien een uitkijk post voor natuurliefhebbers: zo kunnen ze de vogels bestuderen, zonder de dieren te storen.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 7