men en steeds zal er ruimte zijn het plan bij te sturen op basis van ervaring en besluitvorming. De boezem van het oude stoomgemaal bij de Flaauwersinlaag is een goed voorbeeld van hoe de hele Prunje ingericht zal worden. Het ziet er mooi en vriendelijk uit. Oude geulen zijn weer tevoorschijn gekomen, water en land wisselen elkaar met enige regelmaat af. De helft staat droog en de helft is nat: het gebied is in evenwicht. Op een stukje braakliggend land, dat al aangekocht is en verlaten door de boer, hebben ganzen hun stekje gevonden. Nu al, vóór de verdere aanpassingen van het gebied. Ringsioot We rijden verder. Het land staat onderwater. Het is noodweer. Al het overtollige water dat vanuit de Prunje afgevoerd moet worden, gaat via gemaal Prommelsluis de Oosterschelde in. Dat blijft zo. Nieuw is dat om het nieuwe natuurgebied een ringsioot wordt aangelegd. Het water uit het natuurgebied en dat van de aangrenzende percelen wordt via deze rings- loot afgevoerd richting Prommelsluis. Terwijl we kijken naar een stuk van de ringsioot dat al af is, stroomt de regen zo hard langs het raam pje van de auto, dat we niet zeker zijn welk water we nu zien: hemelwater of slootwater. De mensen die in het natter wordende gebied blijven wonen, krijgen een ringsioot rond hun perceel gegraven, zodat hun kelder niet onderloopt. Het lijkt een soort slotgracht. Het ziet er grappig uit, vorstelijk, alsof elk huis een klein kasteel is. Bovendien hebben ze een prachtig uitzicht straks, over het natuurgebied. haven weer veranderd in een natuurlijker landschap met broedeilandjes en duintjes. Met alle grond die overschiet bij het natuurherstel- project in onder andere de Prunje, kan dat makkelijk verbeterd worden. Voorbeeld Op het moment dat wij door het gebied rijden, zijn de deelgebieden 1, 2 en 3 (in totaal zes honderd hectare in de driehoek tussen Seroos- kerke en Moriaanshoofd) in uitvoering. Het werk is daar dit jaar begonnen en zal tot in 2004 duren. In de loop van 2001 zal begonnen wor den met een aantal van de deelgebieden 4 tot en met 11 (van Moriaanshoofd tot aan Zierik- zee). Steeds wordt een deel in uitvoering geno- Grond Als de hele operatie achter de rug is, zal er bijna een miljoen kubieke meter grond zijn afgevoerd. Een deel daarvan wordt gebruikt voor de ophoging van landerijen in de com- pensatiestrook van vierhonderd meter rond om het nieuwe natuurgebied. De rest kan mis schien gebruikt worden voor een nieuw aan te leggen schorrengebied in de Schelphoek. De Schelphoek is ontstaan tijdens de overstro ming van 1953. De grote caisson in de dijk is gebruikt om het laatste stroomgat af te slui ten. Rijkswaterstaat legde er in 1956 een werk- haven aan. Deze haven werd gebruikt tijdens de bouw van de Oosterscheldekering. Begin 1995 zijn de restanten van de voormalige werk- Er moet heel wat werk - en grond - worden verzet in de Prunje... waterwerker december 20CW'

Scheldestromen/de Waterwerker | 2000 | | pagina 8