Archivaris of informatie manager? Beroep onder de loep (VII): de archivaris door Hannie Kool Smit is de archivaris van waterschap Zeeuwse Eilanden. Samen met archief - medewerker Daniël Obbink beheert en verzorgt hij het rijke en kostbare oude archiefmateriaal van eeuwen her. Wat doet hij nu precies, waarom en wat is er zo bijzonder aan dit werk? Een gesprek met een Pietje Precies. archieven van de calamiteuze polders met de aparte organisatorische structuur die ook in de archivering terugkomt. Als je daar geen des kundigheid in hebt, wordt het archiefbeheer een chaos. Een calamiteuze polder kreeg een apart bestuur voor de waterkering en dat moet dus ook een apart archief worden. Alleen bij de Zeeuwse waterschappen heb je dit soort archieven'. Eveneens vrij uniek is dat hij het archief van een wegschap heeft. Wegschappen zijn er niet veel geweest in Nederland, dus een eigen nalaten schap van het Wegschap Walcheren is een aar dige bijzonderheid, zeker omdat het veel infor matie biedt over de wederopbouw op land schappelijk gebied na de inundatie van 1944. Dat aparte geldt in zekere zin ook voor het recreatieschap Veerse Meer. Alles in enkelvoud Het materiaal waarmee gewerkt wordt, is natuurlijk uniek en onvervangbaar: kaarten, oude stukken en zelfs een verzameling kunst en gebruiksvoorwerpen. Al met al is er onge veer 1,2 strekkende km archief, er zijn ongeveer 3500 oude kaarten die vlak in ladenbakken moeten liggen en waarvan de kwetsbare cal ques op microfiche gezet worden. Het pronk- 14 Fop heeft eigenlijk altijd al archivaris willen worden, maar koos toch voor de studie rechten. Via een baan als jurist bij de gemeente Rotterdam en daarna Dordrecht, vervolgens overgestapt naar een positie als secretaris bij de technologische dienst Zeeuwse waterschappen, secretaris bij de Zeeuwse Waterschapsbond, heeft hij tenslotte toch het felbegeerde papier tje archivistiek A gehaald. Hij is zeer gemoti veerd voor zijn functie: 'Waterschapsarchieven zijn heel specifiek, met bijzonderheden die je nergens anders ziet. Bijvoorbeeld de unieke stuk van de collectie is de verzameling charters: perkamenten oorkondes (juridische stukken) met een zegel van was of lak. Deze charters zijn onlangs allemaal gerestaureerd. De oudste stukken in het waterschapsarchief dateren uit 1500. Een pronkjuweeltje is een brief van Willem van Oranje uit 1581 waarin hij een geschil beslecht. Natuurlijk zijn veel water schappen ouder dan deze oudste stukken, maar van de periode voor 1500 zijn er eigenlijk geen bescheiden bewaard gebleven. Waterschap Schouwen had de meeste kunst voorwerpen. Die zijn in bruikleen gegeven aan het stedelijk museum in Zierikzee. Het zijn prachtige voorwerpen die getuigen van een rijk waterschapsverleden: zilveren bestek, schilderij en, de beroemde hensbekers (prachtig gegra veerde glazen die bij het verhensen werden gebruikt: de wijn werd in één keer in de keel gegoten), panelen van de schouwwagen enzo voort. Een klein deel van die collectie staat op Fops kamer. Wie daar binnenkomt, ervaart een heel andere sfeer dan in de rest van het water schapskantoor. Daarnaast is er nog een aparte verzameling gebruiksvoorwerpen, die in Werendijke wordt bewaard. Bij het opruimen van loodsen werd vroeger soms de hele troep maar weggegooid. Nu worden de kenmerkende gebruiksvoorwer pen behouden: diverse verschillende soorten schoppen, spaden, kruiwagens, tangen, kram- spaden en kramplaten, weglantaarns, grond monsters en noem maar op. Waterschappers maart 2001

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 14