denk ik ook in de toekomst met kwaliteitszorg omgaan.' Nieuwe regels Ook wordt het waterschap geconfronteerd met allerlei nieuwe regels, zoals het Bouwstoffenbesluit. De werkzaamheden rond dit besluit kwamen vooral terecht op het bordje van Ingrid Griep. Tot nu toe was er echter te weinig capaciteit om alles wat met het bouw stoffenbesluit te maken heeft, op te kunnen pakken. Maar daar komt vanaf 1 april verande ring in. Dan gaat Evert Swart aan de slag bij Zeeuwse Eilanden. Samen met Ingrid gaat hij het werk rond het Bouwstoffenbesluit vorm geven. Ingrid: 'Het Bouwstoffenbesluit heeft een enorme impact op het werk bij het water schap. Tot nu toe ging het er vooral ad hoe aan toe. Ik hoop dat er straks wat meer structuur komt in het werk en dat is weer goed voor de kwaliteit.' Naast het Bouwstoffenbesluit houdt Ingrid zich ook bezig met afvalmanagement. Ingrid hoopt dat het afvalmanagement de komende tijd ook meer structuur krijgt. Kwaliteitseisen Het Bouwstoffenbesluit trad in werking op 1 juli 1999. Bij het Bouwstoffenbesluit draait het om het toepassen van bouwstoffen. Het besluit bevat regels voor het gebruik van steenachtige bouwmaterialen en grond in (bouw)werken. Het doel van het besluit is te vermijden dat de bodem, het grondwater of het oppervlaktewa ter verontreinigd raken. Daarnaast bevordert het besluit hergebruik van materialen. Hergebruik zorgt dat de afvalhopen kleiner worden en dat er minder primaire grondstoffen gebruikt hoeven te worden. Van veel bouw stoffen die worden toegepast, moet dan ook sinds de zomer van 1999 de kwaliteit bekend zijn. Dat geldt ook bij hergebruik. En dat komt bij Zeeuwse Eilanden regelmatig voor. 'Denk maar eens aan het afgraven van wegbermen of het aanleggen van een natuurvriendelijke oever. Vroeger werd de grond die daarbij vrij kwam meestal aan de boeren als aanvulling gegeven. Dat mag nu niet meer. Het Bouwstoffenbesluit eist immers dat de kwaliteit van de grond bekend moet zijn. De monsters die genomen worden, gaan naar het laboratorium van de Zeeuwse waterschappen. Ons lab is geaccrediteerd voor het nemen van monsters voor het Bouwstoffenbesluit volgens de AP04. Vervolgens moet er een rapport geschreven worden aan de hand van de uit komsten van de analyses. Het schrijven van die rapporten neemt behoorlijk wat tijd in beslag. Deze taak hoort ook thuis bij onze afdeling', aldus Ingrid Griep. Het mt besloot daarom een formatieplaats aan de afdeling toe te voegen. Het schrijven van rapporten en het vele werk rond het Bouwstoffenbesluit liggen aan die beslissing ten grondslag. Het mt heeft niet voor niets besloten kwaliteit, arboen milieu onderte brengen in één club. Peter Visch verwoordt het als volgt: 'Kwaliteit, arbo en milieu hebben veel overeenkomsten. Van belang is dat we de aan wezige kennis combineren, zodat niet iedereen het op zijn eigen manier gaat doen. Zo kan ook een eenduidig beleid ontstaan. Ook voorkomen we dat bepaalde dingen dubbel gedaan wor den, dat er hiaten ontstaan of dat de werkwij zen onduidelijk zijn. Kwaliteit, arbo en milieu horen uiteraard niet exclusief thuis bij de nieu we afdeling. Het uitwerken van het beleid blijft een zaak van de sectoren. Iedere sector heeft bovendien zijn eigen verantwoordelijkheid.' Paraplufunctie Koert Vahlkamp zwaait de scepter over de nieuwe afdeling. Qua werkzaamheden veran dert er voor hem niet veel. De komende tijd zal hij zijn uren vooral in nieuwbouw, de organisa tie van de verkiezingen en andere sectorover stijgende projecten steken. Uiteraard komt daar nu het begeleiden van de afdeling bij. Op de vraag wat er voor 2001 op de rol staat, antwoordt Koert Vahlkamp: 'Dit jaar bouwen we de afdeling op. Er komen in de loop van het voorjaar twee mensen bij en dan is de afdeling op volle sterkte. Prioriteit heeft het opzetten van het gebouwen- en terreinenbeheer. Marcel van den Boomgaard gaat hier een plan voor maken. En we gaan de paraplufunctie van de afdeling ontwikkelen. Tot nu toe ontbrak die paraplu, er waren wel werkgroepen, maar daar bleef het bij. Nu wor den problemen samen opgepakt en opgelost. Als bedrijf hebben we de afdeling KAM nodig om goed te functioneren en als overheid heb ben we een voorbeeldfunctie. De komende tijd gaan we dat met onze afdeling waarmaken.' sar rechts: Rinus, Marcel en Koert maart 2001 waterwerker

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 5