IWee unieke gemalen: Boreel en De Piet M de duim? Muskusrat onder Ti De situatie rond het parkeren van fietsen langs de Walcherse kust is in de zomer van 2000 uit gebreid onder de loep genomen. Medewerkers van onderzoeksbureau SOAB vroegen zo'n achthonderd mensen naar hun mening over onder andere kwaliteit en kwantiteit van par keervoorzieningen voor fietsen. Ook telden zij de aantallen fietsen bij ruim veertig strand opgangen. Uit het onderzoek bleek dat er op enkele plaatsen te weinig of geen goede voor zieningen zijn. Nog voor het komend seizoen hoopt Zeeuwse Eilanden de voorzieningen op die plekken op peil te brengen. De voorzienin gen bij de Strandweg nabij Dishoek en bij Oranjezon worden vervangen en uitgebreid. Ook bij Duinoord nabij Vrouwenpolder komen aanpassingen. Andere aanbevelingen werkt het waterschap dit jaar uit in een uitvoeringsplan. Gemaal Boreel (1929) te Middelburg Onlangs zijn twee bijzondere gemalen opge nomen in de Nederlandse Gemalenstichting (NGS): De Piet (Lewedorp) en Boreel (Middelburg). In 1987 is deze stichting opge richt met als doel historische gemalen te behou den. Veel waterschappen in Nederland wilden eigenlijk na de Tweede Wereldoorlog van hun oude stoom- of dieselgemalen af en overwogen die te slopen. De Gemalenstichting wil dat deze mooie oude machines bewaard blijven voor het nageslacht om zo de historische ontwikkeling in het waterbeheer te kunnen laten zien. Kenmerkende bemalingsinrichtingen moeten daarom gered worden. Beroemde gemalen onder de paraplu van de NGS zijn bijvoorbeeld de Cruquius die de Haarlemmermeer heeft drooggepompt en het ir. D.F. Woudagemaal te Lemmer dat op de Wereldmomumentenlijst van de Unesco staat. Waterschap Zeeuwse Eilanden overwoog natuurlijk niet om De Piet en Boreel te slopen. De oude dieselpompen staan naast de nieuwe en blijven behouden. Toch is het lidmaatschap van de NGS een be langrijke stap. Voordien was Zeeland een witte vlek in de inventarisaties van de NGS. Nu laten De Piet en Boreel zien dat ook Zeeuwse Eilanden waardevol industrieel erfgoed in de vorm van gemalen bezit. m Vorig jaar hebben de zestien muskusrattenbe- strijders ruim 35.000 muskusratten gevangen. Dat waren er zo'n drieduizend meer dan in 1999. Het merendeel is ook dit jaar weer gevan gen in Zeeuws-Vlaanderen. Toch lijkt zich een positieve tendens af te tekenen. In het laatste kwartaal van 2000 liepen de gemiddelde vang sten per uur terug ten opzichte van het vorige jaar. De cijfers over de eerste maanden van dit jaar zijn eveneens veelbelovend. Pas in de loop van het jaar kan voorzichtig een conclusie getrokken worden over een mogelijke afname van vangsten.

Scheldestromen/de Waterwerker | 2001 | | pagina 11